Zmiana sposobu życia, czyli aktywuj tryb „zdrowie”

Na dobre samopoczucie człowieka wpływa mnóstwo czynników: rodzina, praca, status materialny i społeczny, zdrowie, a nawet pogoda. Najważniejsze jednak t, które mają na nas wpływ długofalowy – jak na przykład to, czy czujemy się dobrze w swoich ciele. Być może już od pewnego czasu zadajemy sobie pytanie jak schudnąć, by być zdrowszym i mieć zgrabniejszą sylwetkę?

Problemy z nadwagą w dużym stopniu wpływają na codzienne samopoczucie. Kłopoty podczas dobierania odpowiednich ubrań do swojej sylwetki lub wstyd, kiedy trzeba rozebrać się do stroju kąpielowego czy bielizny, a także codzienne drobne dolegliwości zdrowotne, związane z tuszą, mogą być bardzo męczące i przykre. Dlatego czasem koniecznością jest zmiana całego trybu życia, jaki się prowadzi. Wiążę się to ze zmianą nawyków żywieniowych i wprowadzenia do swojego rytmu dnia aktywności fizycznej. Jednym słowem – trzeba aktywować tryb „zdrowie”!

Zdrowe odżywianie

O tym jak schudnąć, wypowiedziały się już tysiące autorytetów z dziedziny dietetyki czy sportu. Drogi dojścia do celu są różne, ale z jednym zgadzają się wszyscy – podstawą w utracie zbędnych kilogramów jest zdrowa i zbilansowana dieta. Nie chodzi o to, by się głodzić, stosując restrykcyjne diety. Ważne, by w taki sposób zmienić swoje nawyki żywieniowe, by czuć się lżej, być zdrowszym i zmienić swoje ciało na lepsze. Można się w tym celu udać do dietetyka, który przygotuje szczegółowy plan żywieniowy na każdy tydzień. W każdym takim planie musi się znaleźć odpowiednia ilość warzyw i owoców, ale także białek, węglowodanów i tłuszczów oraz innych składników, takich jak błonnik. Tylko w ten sposób organizm nie zbuntuje się podczas zmiany nawyków żywieniowych na zdrowsze. Bardzo ważną kwestią jest też spożywanie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia, najlepiej niegazowanej wody, która doskonale oczyszcza organizm i nawadnia go.

Ćwiczenia fizyczne

Jeśli kwestię tego jak schudnąć bierzemy na poważnie, to do odpowiedniej diety musimy dołączyć ćwiczenia fizyczne. Jest kilka propozycji na wprowadzenie ich do swojego życia. Można np. zacząć uprawiać jakiś sport albo przynajmniej biegać. Inną propozycją są ćwiczenia wykonywane w domu. Jednak niewątpliwie najbardziej efektywną opcją są ćwiczenia na siłowni, pod okiem wykwalifikowanego trenera osobistego. Na pewno można go znaleźć w klubach fitness City Fit, które cieszą się bardzo pozytywną opinią. Ofertę sieci znajdziesz na stronie http://cityfit.pl/ .

Co daje nam uczęszczanie do klubu fitness? Zapewnia ogromny wybór urządzeń do ćwiczeń, które modelują całą sylwetkę i pozwalają pozbyć się nadmiernych kilogramów. Znaleźć w nim można elektryczne bieżnie, rowerki stacjonarne, ławeczki do ćwiczeń, kajaki itp. W klubie można ćwiczyć indywidualnie, skorzystać z oferty dla firm albo zapisać się na indywidualne zajęcia z trenerem personalnym. Trener osobisty ułoży plan ćwiczeń na nadchodzące miesiące, dla każdego swojego klienta.

Pamiętajmy jednak, że każdy, kto szuka pomysłu na to jak schudnąć skutecznie, musi się liczyć z tym, że zbyt szybka utrata kilogramów mogłaby bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Dlatego program treningowy musi być rozłożony na dłuższy okres, by utrata wagi nie była zbyt radykalna i szkodliwa dla organizmu. Trener będzie stale obserwował postępy swojego klienta, będzie go motywował i podnosił na duchu. Jego wsparcie pozwoli osiągnąć zadowalające efekty w odchudzaniu i modelowaniu całej sylwetki.

Kolejną propozycją klubów fitness są zajęcia zorganizowane, dla dużych grup. Zawierają najczęściej ćwiczenia aerobowe, nierzadko z elementami układu tanecznego, ale nie tylko – znajdziemy tam również jogę, stretching czy ćwiczenia na zdrowy kręgosłup. Na tego typu zajęciach modeluje się całą sylwetkę, rozciąga się mięśnie, wyszczupla wybrane partie ciała i spala kalorie. Są ćwiczenia dla osób zaawansowanych i dla tych, które dopiero rozpoczynają treningi. Wszystkie one są prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów, którzy mają ogromne doświadczenie w tym co robią, mają oni też do tego odpowiednie uprawnienia.

Kto może zapisać się do klubu fitness?

Na zajęcia w klubie fitness może zapisać się każda osoba pełnoletnia oraz osoby, które mają skończone 16 lat i posiadają oświadczenie podpisane przez swoich opiekunów prawnych. Warunkiem jest również pozytywny ogólny stan zdrowia i brak przeciwwskazań medycznych do wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Przed pierwszą wizytą w klubie powinno się obejrzeć filmik instruktażowy, który ułatwi między innymi korzystanie z urządzeń, jakie się w nim znajdują oraz wyjaśni zasady panujące w klubie. Dobre siłownie, takie jak wspomniana wyżej sieć City Fit, posiada takie materiały wideo.

Zmiana trybu życia na zdrowszy jeszcze nikomu nie zaszkodziła – oczywiście o ile przeprowadzamy ją stopniowo i z umiarem. Zdrowa dieta i odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne, pozwolą szybko pozbyć się nadmiernych kilogramów i odzyskać radość z życia. Wystarczy tylko włączyć tryb „zdrowie”!