W jaki sposób prawidłowo zaplanować instalację inteligentnego domu?

Systemy inteligentnych domów stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród osób, które stawiają swoje domy. Coraz więcej osób, które już mają dom również kierują swoją uwagę ku tego typu nowoczesnym rozwiązaniom. W jaki sposób prawidłowo zaplanować taką instalację, aby w pełni korzystać z możliwości, jakie daje?

Krok pierwszy – określ dokładnie swoje potrzeby

Inteligentne domy służą przede wszystkim ich lokatorom. Dlatego przy podejmowaniu decyzji o tym, jakie instalacje wybierzemy, musimy mieć na względzie potrzeby wszystkich domowników. Warto też wybrać systemy, które można rozbudować w razie potrzeby o kolejne urządzenia. To znacznie ułatwi wprowadzanie zmian w przyszłości. Szczególnie jeśli nie chcemy wszystkich zmian wprowadzać od razu. Przykładowo na początek możemy zainstalować inteligentny system alarmowy, a także taki, który będzie pozwalał na sterowanie światłem i ogrzewaniem. W kolejnych latach natomiast system bramy garażowej i wjazdowej na posesję oraz zraszanie trawników i obsługujący oświetlenie zewnętrzne. Zobacz również Czy systemy inteligentnego domu obniżą Twoje rachunki? Sprawdzamy wyliczenia!

W czasie określania swoich potrzeb, warto też zwrócić uwagę na budżet, jakim dysponujemy, aby móc przedstawić swój projekt architektowi oraz wykonawcy inteligentnej instalacji.

Krok drugi – spotkanie z architektem i wykonawcą inteligentnych instalacji

Kiedy już wiemy, jakie mamy potrzeby i na jakich systemach zależy nam najbardziej, powinniśmy spotkać się z architektem, który będzie projektował dom oraz realizatorem zlecenia na instalacje inteligentnego systemu zarządzania domem. Jest to bardzo ważne, aby takie spotkanie zorganizować jeszcze zanim architekt rozpocznie prace nad naszym projektem. To pozwoli mu na lepsze rozplanowanie instalacji oraz ich ukrycie. Z kolei wykonawca powie nam, czy faktycznie takie instalacje będą mogły być wykorzystane i gdzie najlepiej je zamontować.

Krok trzeci – wybór elementów instalacji i ich montaż

Na rynku polskim pojawia się coraz więcej firm oferujących inteligentne systemy do sterowania domem. Przykładem może być http://www.zamel.pl/. Jak to zostało wyżej wspomniane najlepiej zdecydować się na systemy, które łatwo można rozbudować o kolejne elementy w późniejszym czasie. Warto też pamiętać o tym, aby były one dopasowane do technologii, jakie wykorzystamy do budowy domu oraz naszego budżetu.