Inwestycja w mieszkanie lepsza od lokaty bankowej

Szukasz pomysłu na zainwestowanie posiadanych pieniędzy? Zależy ci na bezpieczeństwie oraz na wysokich zyskach? W takim przypadku warto zwrócić uwagę na mieszkania na wynajem – to jeden ostatnich hitów inwestycyjnych w Polsce.

Nieruchomości są od lat uznawane za jedną z lepszych form ulokowania pieniędzy. Kiedyś najczęściej kupowało się grunty, które potem były odsprzedawane z zyskiem. Teraz z kolei najczęściej wybór pada na mieszkanie na wynajem z rynku wtórnego albo takie, które oferuje deweloper. Warszawa z pewnością jest rynkiem, gdzie możemy spotkać się z wieloma propozycjami tego rodzaju. Przykładem może być deweloper Ronson. Mieszkanie na wynajem to przyszłościowa inwestycja – nie dość, że możemy od razu czerpać z niej zyski, to jeszcze dodatkowo sam lokal rośnie na wartości wraz z upływem lat. Nic więc dziwnego, że obecnie aż około jednej trzeciej lokali kupowanych jest właśnie w celach inwestycyjnych według statystyk Narodowego Banku Polskiego.

Aż ponad 5% zysku rocznie

Ile tak naprawdę można zarobić na wynajmie mieszkania? Ceny zakupu i najmu są zróżnicowane, ale średnio jest to około 5,3% w stosunku rocznym. To nawet kilkukrotnie więcej niż średnie oprocentowanie lokat, które obecnie waha się od około 1% do 1,5% z nielicznymi wyjątkami – ofertami w promocji. Aby jednak uzyskać tak dobre zyski, przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, aby znaleźć mieszkanie, które będzie mogło nam je dać. Powinno być przede wszystkim dobrze zlokalizowane, powinno być ustawne oraz raczej mniejsze, ponieważ najwięcej możemy zarobić właśnie na lokalach o mniejszym metrażu.

Czy inwestowanie w nieruchomości jest ryzykowne?

Zasadniczo inwestycje w nieruchomości takie jak mieszkania na wynajem nie są uznawane za ryzykowne. Rynek mieszkaniowy dobrze się rozwija i nic nie zapowiada dużych spadków cen nieruchomości – są one dobrem skończonym, ponieważ w danej lokalizacji można wybudować tylko określoną liczbę mieszkań. Musimy jednak pamiętać o tym, że istnieje ryzyko, że trafimy na nieuczciwego lokatora, który nie będzie spłacał czynszu lub nawet zniszczy mieszkanie. Właśnie dlatego selekcja najemców jest bardzo ważna.