Wykurzyć kurzajki. Jak sobie radzić z brodawkami?

Kurzajka, nazywana również brodawką, to krępująca i irytująca narośl na stopie czy ręce. Wywołuje ją wirus brodawczaka ludzkiego, znany jako HPV. Wirus bez problemów rozmnaża się w ciepłym i wilgotnym środowisku. Łatwo przenosi się poprzez zanieczyszczone rzeczy, podłoże czy uścisk ręki. Najczęściej do zakażeń dochodzi w okresie letnim, kiedy regularnie korzystamy z basenów, wyjeżdżamy do hoteli i na kempingi, korzystamy z ogólnodostępnych łazienek czy pryszniców.

Przyczyny powstawania kurzajek

Do zakażenia brodawczakiem dochodzi poprzez kontakt bezpośredni z zakażoną osobą lub przez styczność ze skażonymi przedmiotami np. klamkami, uchwytami, ręcznikami, podłogą itp.

Zarażamy się najczęściej w miejscach ogólnodostępnych, tam, gdzie przewija się mnóstwo osób, a nasza skóra może mieć styczność ze skażonymi miejscami. Do zakażeń regularnie dochodzi więc w szatniach, na salach gimnastycznych, basenach, w łazienkach hotelowych.

Czym charakteryzuje się kurzajka i jak odróżnić ją od odcisku?

Kurzajka czy odcisk – oto jest pytanie! Różnica między nimi jest dostrzegalna gołym okiem. Wystarczy dokładnie się przyjrzeć, by zauważyć małe brązowe kropeczki, które są charakterystyczne dla kurzajki. Te punkciki to nic innego jak naczynia krwionośne. Kurzajki na stopie w początkowej fazie są prawie niezauważalne, z upływem czasu zaczynają się rozrastać, ich powierzchnia staje się szorstka, a kształtem przypomina kalafiora. Kolor brodawki może być w odcieniu cielistym lub brunatnym. Brodawki na stopach mogą powodować dyskomfort i ból w trakcie chodzenia.

Sposób na kurzajki

Jaki jest najlepszy sposób na kurzajki? Przede wszystkim musimy przestrzegać zasad higieny, aby nie dopuścić do zakażenia. Ale teoria jedno, a życie szybko weryfikuje nasze plany. Starajmy się jednak, aby w miejscach publicznych tj. na basenach, w szatniach czy pod prysznicem nasze stopy chronione były przez odpowiednie obuwie. Używajmy tylko swoich ręczników kąpielowych, nie nośmy pożyczonego obuwia, przestrzegajmy zasad higieny.

Sposobów na kurzajki, które niestety zagościły już na naszych stopach, jest kilka. Możemy odwiedzić dermatologa lub podologa. Sami także jesteśmy w stanie pomóc sobie za pomocą specjalistycznych płynów do krioterapii, które pozwalają usunąć „niechcianych gości”. Produkty te wymrażają kurzajkę do samego korzenia. Stosujmy płyny zgodnie z ulotką, a po niedługim czasie brodawki odpadną.

 

Więcej informacji dostępnych jest na stronie https://www.help4skin.pl/produkty/szybko-i-skutecznie-usuwa-brodawki-i-kurzajki