Właściwości akumulatorów NIMH

Akumulatorki NIMH są nowszą wersją baterii niklowo-kadmowych. W tym artykule obiektywnie ocenimy tego rodzaju akumulatory, a także wymienimy ich najważniejsze zalety.

Zakup akumulatorów NIMH

Akumulatory niklowo-wodorkowe mają anodę będącą stopem metali oraz niklową katodę. Warto mieć na uwadze, że wodór reaguje ze stopem metali w procesie ładowania. Nikiel, kobalt, żelazo, aluminium oraz mangan tworzą porowaty stop metali. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w 1989 roku stworzono pierwszą baterię niklowo-wodorkową. Warto podkreślić, że cały czas rozwijana jest technologia ogniw NIMH, a to powoduje, że mają one coraz szersze zastosowanie.

Napięcie ogniw NIMH

Należy pamiętać, że nominalne napięcie ogniw NIMH jest równe 1.2 V. Można je ze sobą połączyć szeregowo. W ten sposób można sumować napięcie kolejnych ogniw bez zwiększenia pojemności. Akumulatorki nimh można naładować do 1.5-1.6 V i rozładować do 1.0 V. Do konstrukcji Ni-Cd bardzo podobna jest technologia ogniw NIMH. Obydwa akumulatory mają siłę elektromotoryczną wynoszącą 1.2 V. To oznacza, że można te baterie stosować zamiennie.

Parametry

Pojemność należy do parametrów znacząco różnych w obu technologiach. Dodatkowo mniejszy efekt pamięciowy mają ogniwa NIMH. Pojawia się za to efekt tak zwanej leniwej baterii, który powstaje w efekcie niepełnego rozładowywania. Minusem jest niestety wyższa cena akumulatorów NIMH. Są za to bezpieczniejsze dla środowiska i efektywniejsze. Szkodliwego kadmu nie stosuje się w procesie ich produkcji. Między akumulatorami litowo-jonowymi i niklowo-wodorkowymi występują większe różnice.