Czym różnią się od siebie wkłady do drukarek?

Wiele osób zamiennie stosuje terminy „tusz” i „toner” w przypadku komponentów drukarskich.  W praktyce są to jednak dwa zupełnie odmienne produkty. Wyjaśniamy czym różnią się od siebie poszczególne wkłady do drukarek i podpowiadamy jak wybrać odpowiedni rodzaj!

Potocznie mówi się, że w drukarce „skończył się tusz”. Gdy wydruki zaczynają tracić na jakości, wiele osób szuka przez to tuszu zamiast tonera, a czasem i odwrotnie. Tłumaczymy więc czym różnią się od siebie wkłady do drukarek, a także radzimy jak znaleźć je w najlepszej cenie!

Tusz – wkłady do drukarek atramentowych

Wkłady do drukarek atramentowych poprawnie nazywa się tuszem, atramentem, a czasem i nabojem. Pierwsze urządzenia tego typu przeznaczone do ogólnego użytku wykorzystywały tę technologię, dlatego większość osób jest przyzwyczajona, że drukarka ma w sobie właśnie tusz.

Urządzenia tego typu wykorzystują kartridże wypełnione substancją lub proszkiem, umieszczanymi na papierze mechanicznymi głowicami. W związku z tym istnieją dwa rodzaje tuszu: pigmentowy (mający formę proszku aktywowanego np. za pomocą temperatury) oraz barwnikowy (będący jednorodnym płynem). Pierwszy jest o wiele bardziej wytrzymały, ale jego jakość wydruku jest nieco słabsza. Drugi natomiast zapewnia zachwycające efekty, będące jednak dość delikatne – słońce sprawia, że się odbarwiają, woda je rozmywa itp.

Przed zakupem nowych wkładów do drukarek koniecznie należy upewnić się, który rodzaj obsługuje posiadane przez nas urządzenie. Nie jest to absolutnie kwestia osobistych preferencji! Pomimo tego, że oba te rodzaje nazywa się tuszem, są kompatybilne z zupełnie różnymi mechanizmami poligraficznymi.

Toner – poprawna nazwa wkładów do drukarek laserowych

Nowoczesne urządzenia poligraficzne wykorzystują technologię laserową. Prawidłowa nazwa wkładów do drukarek tego typu to toner. Nazywanie takiego komponentu tuszem to nagminny błąd, który może sprawić laikom dużo kłopotów podczas zakupów. Są to bowiem zupełnie inaczej działające formuły chemiczne, w kompletnie innych kartridżach.

Element ten w ogólnym rozumieniu to pojemnik wypełniony specjalnym barwnym proszkiem. W rzeczywistości określenie „toner” oznacza substancję, która znajduje się już w środku kasety. Powstaje ona przez elektryczne naładowanie proszku i uaktywnienie go wiązką lasera. Także w tym przypadku nie sprawdzi się losowy wybór – każda marka ma inne wkłady do drukarek laserowych. Różnią się nie tylko kształtem i formą opakowania, ale też składem chemicznym. Koniecznie trzeba więc kupować tonery dedykowane do posiadanego modelu urządzenia.

Zakup wkładów do drukarek

Gdy z czasem nadchodzi moment zakupu wkładów do drukarek, wiele osób ma kłopot ze znalezieniem odpowiedniego rodzaju. Najłatwiej jest zrobić to na stronie producenta urządzenia – wtedy od razu zostanie się skierowanym do prawidłowego, dedykowanego tonera lub tuszu. Cena za te niepozorne wkłady do drukarek może jednak zaskoczyć. Zwykle wynosi ona nawet kilkaset złotych! Producenci zawsze zachęcają do kupna oryginalnych części wymiennych, gwarantując najlepszą jakość, bezpieczeństwo użytkowania, bardziej ekologiczne rozwiązania i inne korzyści.

Jeśli jednak nie chcesz lub nie możesz tyle wydać na toner czy tusz, dobrym rozwiązaniem będzie zakup tzw. zamienników, które są nawet kilkukrotnie tańsze! W Sieci można także znaleźć oryginalne wkłady, ale w o wiele niższych, promocyjnych cenach. W Internecie istnieje wiele sklepów z takim asortymentem, jak np. serwis TonerPartner. W kilka chwil odszukasz odpowiednie wkłady do drukarki, po czym pozostanie Ci jedynie za nie zapłacić i korzystnie zamówić z dostawą do domu!
Wkłady do drukarek to zawsze stosunkowo duży wydatek – niezależnie czy masz model na tusz, czy toner. Wcale nie musisz jednak przeznaczać na ten cel tak dużych kwot, jakich żądają producenci drukarek. Nie trać niepotrzebnie pieniędzy, kiedy w kilka chwil możesz znaleźć świetne oferty w Internecie!