Jak zorganizować samodzielnie pokaz fajerwerek?

Pokaz sztucznych ogni jest wydarzeniem, które sprawia, że człowiek rodzi się na nowo. Tego typu przyjęcia, nie tylko nadają się na masowe imprezy, ale również na zwykłe okolicznościowe spotkania. Jeśli chce się zaskoczyć znajomych, poprzez zrobienie wielkiego widowiska, które zapadnie im w pamięć do końca życia, warto zrobić pokaz fajerwerek samodzielnie.

Jak to zrobić? Plan działania oraz dobór miejsca.

Na samym początku trzeba zastanowić się nad bezpieczeństwem oraz doborem odpowiedniego obszaru. Nie należy robić niczego na ostatnią chwilę, bo wtedy plan może łatwo nie wypalić. Przygotowania najlepiej jest zacząć najpóźniej miesiąc przed ważnym wydarzeniem, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. W przypadku, gdzie będzie trzeba gościć wielu ludzi, dobrze jest zaplanować spotkanie dużo wcześniej. Należy również spełniać pewne wymogi prawne, aby pokaz mógł się odbyć w stu procentach legalnie. Dobrym pomysłem będzie, zorganizowanie spotkania, daleko od ludzi oraz zwierząt, aby nie narażać ich na wszelki dyskomfort, czy nawet obrażenia wywołane przez fajerwerki. Zgodnie z przepisami, trzeba zachować odstęp 30 metrów od miejsca, z którego petardy wylatują w górę.

Dobór fajerwerków

Aby wszystko odbyło się legalnie, sztuczne ognie powinny pochodzić z legalnego źródła, a ich instrukcja powinna być w języku polskim. Do zwykłych wydarzeń okolicznościowych, idealnie nadadzą się fajerwerki klasy pierwszej, drugiej i trzeciej, które mogą być obsługiwane przez każdą osobę nieposiadającą żadnych kwalifikacji w tym kierunku. W przypadku imprez masowych można zdecydować się na profesjonalny pokaz pirotechniczny z zastosowaniem ładunków klasy czwartej, który będzie przeprowadzony przez osoby posiadające odpowiednie papiery, umożliwiające zrobienie takiego widowiska. Aby spotkanie miało klasę, należy zainwestować w sztuczne ognie wysokiej jakości. Dobrym rozwiązaniem będzie sklep z fajerwerkami Fajerwerki Lider w Białymstoku, który oferuje wysokiej jakości petardy, znajdujące się w pięknym mieście. 

Przepisy

Legalne spektakle z użyciem petard w miejscach publicznych, mają swoje miejsce trzy dni w roku, jest to Sylwester, Nowy Rok, lub pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych. Są to specjalne wydarzenia, które umożliwiają używanie fajerwerków każdemu, kto tylko sobie tego zapragnie, w miejscach innych aniżeli jego teren prywatny. Aby legalnie urządzić pokaz sztucznych ogni na terenach publicznych, w inne dni, niż te wymienione wyżej, należy uzyskać pozwolenie od Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Policji i Straży Pożarnej. Ten proces nie wymaga żadnej opłaty pieniężnej, co jest sporym ułatwieniem. Dokumenty należy złożyć do Prezydenta Miasta lub Władz gminy, najlepiej dużo wcześniej przed planowanym wydarzeniem, aby cały proces przeszedł bezstresowo i wygodnie. W takim wniosku należy uwzględnić przede wszystkim rodzaj oraz ilość fajerwerków. Takiego pokazu nie wolno robić w pomieszczeniach zamkniętych i na balkonie, ponieważ petardy zagrażają bezpieczeństwu człowieka, oraz mogą wzniecić ogień. W najgorszym przypadku nieprzestrzeganie tych zasad może prowadzić do kary pozbawienia wolności, a w najlepszym będzie to tylko grzywna, która będzie określona na podstawie danego wykroczenia. 
Należy natomiast pamiętać, że pokazy na terenach prywatnych, na przykład, na własnych polu, lub terenie domu weselnego – można organizować leganie przez cały rok. Nie są do tego potrzebne pozwolenia inne, niż właściciela terenu. Pamiętajmy jednak by nie zakłócać spokoju w pobliskim otoczeniu i przestrzegać godzin ciszy nocnej.