Czym charakteryzuje się olej lniany?

Olej lniany jest jednym z bardziej popularnych produktów tłoczonych na zimno. Tak naprawdę właściwości samej rośliny wykorzystywane są od wieków. My dzisiaj skupimy się właśnie na oleju z lnu. Zapewne nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele pozytywnych właściwości ma ten produkt. Co ciekawe olej lniany jest powszechnie wykorzystywany w profilaktyce i leczeniu wielu chorób. My postaramy się odpowiedzieć na pytania: Jak jest produkowany olej z lnu? Jakie właściwości ma olej lniany tłoczony na zimno? Jak działa olej lniany? Jak najlepiej przyjmować olej z lnu? Przygotowane przez nas informacje z pewnością przekonają Cię co do zasadności wprowadzenia tego oleju do swojej diety.

Jak jest produkowany olej z lnu?

Olej lniany jest tłoczony z dojrzałych nasion lnu. Cały proces odbywa się w temperaturze oscylującej w granicach 35 stopni. Bardzo dużą zaletą olejów tłoczonych na zimno jest fakt, że nie są one przygotowywane na zapas. Dzięki temu masz pewność, że produkt jest świeży i zachowuje pełnię właściwości prozdrowotnych. Od momentu wytłoczenia najlepiej jest przechowywać olej w temperaturze 4-10 stopni. Również po zakupie oleju również powinieneś stosować się do tej zasady przechowywania. Olej lniany charakteryzuje się żółtawą barwą oraz orzechowym smakiem i charakterystycznym zapachem. Po zakończeniu procesu tłoczenia produkt jest poddawany sedymentacji. To sprawia, że w naturalny sposób uzyskuje on klarowny wygląd.

Jakie właściwości ma olej lniany tłoczony na zimno?

Specjaliści uznają, że olej lniany tłoczony na zimno należy do najzdrowszych tłuszczów roślinnych. Warto dodać, że jest on wykorzystywany jako lekarstwo na wiele chorób cywilizacyjnych. Olej lniany jest wartościowym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Ponadto cechuje go zawartość kwasów nasyconych oraz fitosteroli. Olej z lnu zawiera także witaminę A, C, E oraz witaminy z grupy B. Olej lniany tłoczony na zimno jest bogaty w cenne składniki mineralne (magnez, fosfor, cynk, wapń, miedź), enzymy i białka.

Jak działa olej lniany?

Ważną informacją jest możliwość stosowania oleju lnianego w profilaktyce chorób nowotworowych. Kwasy omega-3 mogą hamować rozwój nowotworu piersi, jajników, a także zapobiegać rakowi jelita grubego i prostaty. Ponadto jest on zalecany kobietom w ciąży i okresie karmienia, kiedy wyraźnie wzrasta zapotrzebowanie na kwasy omega-3. Olej lniany zawiera lignany, które wykazują działanie antyoksydacyjne.

Kwasy omega-3 i omega-6 są odpowiedzialne za regulację poziomu cholesterolu. Dzięki temu zapobiegają rozwojowi miażdżycy i nadciśnienia, a także zmniejszają ryzyko zawału serca. Olej lniany wspiera prawidłową pracę mózgu i zapobiega powstawaniu stanów zapalnych. Podając olej lniany dziecku, wspomagasz procesy uczenia się i zapamiętywania. Ponadto olej z lnu jest zalecany w procesie leczenia ADHD.

Jak najlepiej przyjmować olej z lnu?

Olej z lnu nie nadaje się do smażenia. Obróbka cieplna sprawia, że traci on swoje właściwości. Podczas zakupu oleju zwróć uwagę na termin przydatności, który powinien być relatywnie krótki. Ważne jest także opakowanie. Ciemne szkło, które chroni przed światłem, stwarza najlepsze warunki do przechowywania.

Optymalne dawkowanie leju lnianego to 2-6 łyżek dziennie. Dawka lecznicza wynosi 6-8 łyżek. Olej lniany możesz także dodawać do sałatek, surówek, sosów i koktajli. Ponadto produkt ten świetnie sprawdzi się w pastach kanapkowych, twarogu i chłodnych zupach.

Olej lniany to jeden z wielu produktów, jakie możesz znaleźć w sklepie internetowym Olejarnia Gaja.

fot. olejarnia-gaja.pl