Wystawianie faktury VAT przez internet

Faktura VAT to dokument sprzedaży. Przedstawia on dane dotyczące konkretnej transakcji, która została zawarta pomiędzy podmiotami. Dokument ten jest wystawiany w dwóch egzemplarzach dla każdej ze stron. W ostatnim czasie jednak na popularności zyskało wystawianie takiej faktury online – bez potrzeby jej drukowania. Już teraz Wystaw fakturę VAT online i ciesz się korzyściami.

Czy można wystawić fakturę elektroniczną bez wiedzy klienta?

Duża ilość przedsiębiorców nie wie, czy można wystawić fakturę elektroniczną bez wiedzy klienta. Parę lat temu nie było to jeszcze możliwe. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że prawo jest dziedziną, która nieustannie się rozwija. Aktualnie zgoda konsumenta na wystawienie faktury VAT nie jest już potrzebna – wystarczy zgoda domniemana. Oznacza to, że klient zgadza się na wystawienie faktury poprzez opłacenie usługi lub produktu. Nic więcej nie jest potrzebne. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że konsument w każdej chwili, już po zakupie produktu może żądać papierowej lub elektronicznej wersji dokumentu.

Zalety wystawiania faktury VAT online

Każdy przedsiębiorca może wystawiać faktury elektroniczne. Wystarczy, że zaopatrzy się on w dostęp do konkretnych aplikacji, które mają naprawdę dużo zalet. Po pierwsze takie aplikacje umożliwiają posiadanie wszystkich faktur VAT w jednym miejscu. Pozwala to zminimalizować ilość dokumentów w biurze. Warto zwrócić uwagę na fakt, że aplikacje do tworzenia faktur pozwalają zapisywanie wprowadzanych danych. Oznacza to, że w przyszłości dane nasze, czy klienta będą uzupełniały się automatycznie. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu pracowników. Pamiętajmy jednak, że system zawsze może się pomylić, dlatego trzeba go kontrolować.

Dodatkowe korzyści z wystawiania faktur online

Aplikacje, które służą do wystawiania faktur online na bieżąco aktualizują kursy wszystkich walut, ponieważ mają dostęp do danych z NBP. Co więcej ten sposób tworzenia dokumentów jest dużo szybszy niż ten tradycyjny. Warto również podkreślić, że dokumenty online mają charakter ekologiczny – pozwalają zaoszczędzić wodę i drewno. Teraz już wiesz, jakie zalety ma fakturowanie online.