Stolik kawowy – król salonów

Stolik kawowy jest obecnie meblem tak powszechnym ze względu na swoją funkcję, że ciężko sobie wyobrazić bez niego jakikolwiek salon. Sprawdza się nie tylko jako miejsce, na które możemy odstawić kubek z herbatą, czy talerz z przekąskami – często lądują tam książki, czasopisma, gadżety elektroniczne i w zasadzie to wszystko, co mamy aktualnie pod ręką, bo jest nam w danej chwili potrzebne.

Oprócz tego, że jest niezwykle użyteczny, stolik kawowy jest także elementem dekoracyjnym, często dodaje pomieszczeniu charakteru i ostatecznego wyrazu. Historia tego niezbędnego w dzisiejszych czasach mebla jest jednak krótka, jej początek datowany jest dopiero na drugą połowę XIX wieku, chociaż idea ta wybrzmiewała już kilka wieków wcześniej.

Skąd się wziął stolik kawowy?

Sam pomysł na stolik kawowy pochodzi od XVII-wiecznych stolików do serwowania napojów, które były nieodłącznym elementem przestrzeni nieopodal kompletu wypoczynkowego (głównie foteli) w pełnych elegancji rezydencjach czy na dworach królewskich. Były to meble na wysokich nóżkach, zazwyczaj z okrągłym, często także składanym blatem i w niczym nie przypominały dzisiejszych stolików kawowych. Na przełomie XVIII i XIX wieku stolik do herbaty ewoluował w prostokątny stół na kółkach i był niezbędnym elementem w pracy pomocy domowej – to na nim rozwożone były tace z napojami dla domowników oraz gości.

Zastąpienie tych mebli przez stoliki kawowe, z jakich korzystamy dzisiaj jest ściśle związane z dynamicznym rozwojem mieszczaństwa i zanikiem wszechobecnej wtedy służby. Zmieniło się także podejście do spędzania wolnego czasu oraz standardy życia, na co odpowiedzią był pierwszy projekt stolika kawowego z dodatkowym blatem, wykonany przez brytyjskiego architekta Edwina Williama Godwina w 1868 roku. Mimo swojej funkcjonalności, mebel ten okazał się jednak zbyt wysoki, a modernizacją tej koncepcji zajęło się dopiero w 1920 roku amerykańskie przedsiębiorstwo Imperial Furniture Company. Najważniejszą zmianą było skrócenie nóg – ta wersja stolika zdecydowanie przypadła wszystkim do gustu i została uznana za standard, według którego meble te projektowane są do dziś – http://takemehome.pl/3-stoliki-i-lawy.

Współczesne stoliki kawowe

Szeroki wachlarz wzorów kreowanych według panujących dzisiaj trendów wnętrzarskich i dominujących stylów może przyprawić o ból głowy. Industrialny, skandynawski, klasyczny, rustykalny, z drewna, ze szkła lub stali, będący kombinacją różnych surowców, o standardowej formie bądź wymyślnej konstrukcji, dopasowany do wnętrza czy wyróżniający się na tle wszystkiego – możliwości jest tyle, że nawet posiadając już pewną wizję całości jesteśmy w stanie ją zmienić lub porzucić i dać się porwać aranżacyjnemu szaleństwu. Bo przecież nic nie cieszy bardziej niż urządzanie własnych czterech kątów!