Podstawowe rozmiary kołder

Podstawowym parametrem każdej kołdry, który każdorazowo będzie sprawdzany w pierwszej kolejności podczas jej zakupu, jest oczywiście rozmiar. Kołdra 160×200 to taki jednoosobowy klasyk, ale nie jest powiedziane, że sprawdzi się ona na wszystkich pojedynczych łóżkach. Wybór rozmiaru to również kwestia mocno indywidualna.

Kołdry dla łóżek podwójnych

Wybierane przez pary, które śpią ze sobą na łóżku pod jedną kołdrą, bo zdarza się, iż w związkach (zwłaszcza tych wieloletnich) używa się dwóch pojedynczych i węższych kołder, aby podczas snu wzajemnie ich sobie nie podbierać. Typowa pościel małżeńska jest natomiast znacznie szersza. Naturalnym dla niej wyborem będzie więc szersza kołdra.

Czyli na przykład ta o klasycznych wymiarach 200 x 220 cm. Pasuje ona do standardowych dwuosobowych materacy o wielkości 180 x 200 cm. Śmiał można jej jednak użyć także na ciut większych powierzchniach, czyli tych o wymiarach 200 x 220 cm.

Kołdry dla łóżek pojedynczych

Tego typu kołdry będą pasować do łóżek pojedynczych, czyli tych używanych przede wszystkim przez nastolatków, ale też i osób dorosłych, które śpią same. W tym przypadku standardem jest kołdra 160×200 cm. Na większości łóżek pojedynczych powinna idealnie się sprawdzić, albowiem daje dość dużą powierzchnię materiału, którą swobodnie można się przykryć.

Kołdry 160×200 na łóżkach pojedynczych występują najczęściej, ale w niektórych sytuacjach warto zastąpić je czymś delikatnie mniejszym. Wariant o szerokości 140 cm może okazać się lepszy dla niektórych dzieci i nastolatków, albowiem kołdra nie powinna być też za szeroka w stosunku do sylwetki śpiącej pod nią osoby.

Kołdry dla łóżek dziecięcych

Zupełnie innych, przede wszystkim znacznie mniejszych kołder używa się oczywiście na łóżeczkach typowo dziecięcych. Przygotowując pokoik do przyjścia dziecka, warto zdecydować się na zakup kołdry o wymiarach 60×120 cm. Jest to najmniejszy wariant, jaki tylko występuje w sklepach. Pasuje on więc wyłącznie do tych najmniejszych łóżeczek.

Gdy maluch podrośnie i ukończy już pierwszy rok życia, można zaproponować mu nieco większą kołdrę o wymiarach 90×120 cm. Z czasem zastąpi ją natomiast kołdra 160×200, czyli ta przeznaczona dla starszych już dzieci.