Endometrioza

Endometrioza jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób narządów płciowych wśród kobiet w Polsce. Niestety wykrywana jest czasem w zaawansowanym stadium, ponieważ jest praktycznie niezauważalna, jeżeli komórki osadzą się w innym miejscu niż okolice narządów płciowych.

Jakie objawy może mieć endometrioza oraz jak jest ona leczona?

Endometrioza jest przewlekłą chorobą narządów płciowych, która objawia się przede wszystkim u kobiet w wieku rozrodczym. Wykrycie endometriozy nie jest tak proste, jak innych chorób hormonalnych. Obfite krwawienie i mocny ból brzucha w trakcie miesiączki występują naturalnie wśród większości młodych kobiet, natomiast czerwona lampka powinna pojawić się w momencie, gdy krwawienie występuje między cyklami lub ból podbrzusza jest tak silny, że wyklucza kobietę całkowicie z życia towarzyskiego.

Głównym sposobem leczenia endometriozy jest farmakoterapia, która polega na podawaniu leków przeciwbólowych, hormonalnych oraz przeciwzapalnych. Zadaniem leków hormonalnych jest ustabilizowanie cyklu lub nawet całkowite pozbycie się miesiączki, aby komórki endometrium nie wzrastały. Jeżeli farmakoterapia nie pomoże to następnym krokiem jest laparoskopowa operacja, która polega na usunięciu komórek endometrium. Czasem wiąże się to z usunięciem jajników oraz macicy.

Jakie są stopnie endometriozy?

Występują cztery stopnie zaawansowania tej choroby, a mianowicie stopień pierwszy jest stopniem minimalnym w którym rozpoznaje się małe zmiany, poniżej 5 mm przede wszystkim w jajnikach i jajowodach. Drugi stopień jest stopniem łagodnym w którym rozpoznawane są rozległe ogniska endoemtriozy, jak torbiele czekoladowe i zmiany poza macicą. Trzeci stopień to stopień umiarkowany, gdzie wykrywa się liczne zrosty w okolicy więzadeł krzyżowo – macicznych, czy jajowodów.

Ostatni i najcięższy stopień to stopień ciężki, gdzie stwierdza się nieruchomość macicy, liczne zrosty i deformacje sąsiadujących narządów. Ogniska endometriozy mogą pojawiać się w takich miejscach jak pęcherz, odbytnica, jelita, płuca czy wyrostek robaczkowy.

Endometrioza badania katowice.

W Katowicach można znaleźć wiele gabinetów prywatnych oraz publicznych, które ukierunkowane są na wykrywanie i leczenie endometriozy. Są to świetni specjaliści, którzy od lat zajmują się leczeniem tej choroby. Aby wybrać najlepszą należy spojrzeć na opinię oraz zdecydować, czy chcemy aby leczenie przebiegało na warunkach prywatnych, czy na koszt państwa.