Jaka forma złota jest najlepsza dla inwestorów?

Jaka forma złota jest najlepsza dla inwestorów?

Na inwestycję w złoto decyduje się rosnąca liczba Polaków. Nie wszyscy jednak wiedzą, jaki rodzaj lokaty kapitału wybrać, gdy na rynku dostępne jest złoto w kilku różnych postaciach. Problem ten dotyczy zwłaszcza początkujących inwestorów, którzy dopiero zdobywają doświadczenie.

Zakup złota – w jakiej formie jest obecnie możliwy?

Najczęstsza postać złota, z którą ma do czynienia większość z nas, to wykonana z tego kruszcu biżuteria. Nie jest to jednak polecany zakup na cele inwestycyjne, choć oczywiście posiadaną już biżuterię można spieniężyć i kupić za to innego typu złoto.

Typowym wyborem inwestycyjnym są złote sztabki, a także tak zwane monety bulionowe. Zwłaszcza te ostatnie sprawdzą się u początkujących. Nie wymagają na starcie dużego wydatku, łatwo je przechowywać, a w razie potrzeby spieniężenia wystarczy odwiedzić Skup złotych monet. Podobnie korzystnym wyborem są też monety kolekcjonerskie oraz numizmaty.

Czy lepiej sprawdzą się sztabki, czy monety kolekcjonerskie?

Monety kolekcjonerskie najczęściej wydawane są w limitowanej serii, co często podwyższa ich wartość. Wiele osób kupuje je nie tylko ze względu na samą zawartość kruszcu, ale też na aspekty estetyczne i kolekcjonerskie. Kolekcjonowanie monet może być interesującym hobby, które pozwala łączyć pasję z inwestycjami. Monety takie bardzo też łatwo sprzedać pojedynczo w skupie złotych monet w razie potrzeby zasilenia portfela.

Z kolei sztabki to standardowy sposób na ulokowanie większej ilości kapitału w złocie. Ich próba to najczęściej 99,99%, a waga wynosi zwykle od 1 grama do 1 kg. Ale choć sztabki są tańsze od monet kolekcjonerskich i bulionowych, mogą być jednocześnie trudniejsze do przechowywania i transportu. Zakup większej liczby sztabek to dobra decyzja na kolejnych etapach inwestycyjnych.

Monety bulionowe – zalety sztabek i monet kolekcjonerskich w jednym

Nazwą tą określamy monety, których podstawowym celem jest lokowanie w nich kapitału. Monety bulionowe istnieją już od ponad wieku. Część z nich posiada nominał i wartość jako środek płatniczy, natomiast wartość innych zależna jest jedynie od zawartego w nich złota.

Monety te zawierają złoto wysokiej klasy – oczyszczone i o wysokiej próbie. Są one znacznie tańsze niż monety kolekcjonerskie, a w dłuższej perspektywie czasu mogą być równie wartościowe. Monety bulionowe są uznawane za jedną z najlepszych wejściowych form inwestycji w złoto.