Czym są i do czego służą kompresy jałowe?

sklep salva (16).jpg

Kompresy jałowe są wyjątkowo przydatne. Stosowane powszechnie w szpitalach i lekarskich gabinetach, przydają się także w domu. Powinny też znaleźć się w każdej apteczce pierwszej pomocy. Czym są i dlaczego warto je mieć?

Z czego robi się kompresy?

Kompresy jałowe to specjalne wyroby medyczne, które są stosowane przede wszystkim do zabezpieczania ran. Dzięki temu, że są zrobione z bardzo chłonnych materiałów doskonale chłoną wszelkie wydzieliny, nadają się też do tamowania krwawień.Te jałowe opatrunki robi się z gazy lub specjalnej włókniny kompresowej. Najpopularniejsze są kompresy jałowe z gazy. To doskonale chłonna tkanina, luźno utkana z wysokiej jakości bawełny. Bieli się ją bez środków opartych na chlorze, dzięki czemu jest obojętna chemicznie i nie uczula.Coraz większą popularność zdobywa włóknina kompresowa. Może być celulozowa lub wiskozowo-poliestrowa. Charakteryzuje ją bardzo wysoka chłonność, łatwo dostosowywanie się do kształtu ciała i nie ma luźnych nitek.

Dlaczego ważna jest jałowość kompresów?

Przy wszelkiego rodzaju ranach bardzo ważna jest czystość, aby nie doprowadzić do zakażenia. Dlatego do zabezpieczania ran zaleca się stosowanie kompresów jałowych. Oprócz pochłaniania wydzielin, kompres zabezpiecza przez dostaniem się chorobotwórczych zarazków do rany.Wyjaławianie kompresów następuje w autoklawach. Są to specjalne urządzenia, w których tkaninę poddaje się działaniu gorącej pary wodnej pod zwiększonym ciśnieniem. Dzięki temu uzyskuje się na tyle wysoką temperaturę, że giną wszelkie drobnoustroje, zarówno te w formie wegetatywnej, jak i w przetrwalnikowej.

Gdzie wykorzystuje się jałowe kompresy?

Kompresy jałowe są przede wszystkim wykorzystywane przy rozmaitych zabiegach medycznych, m.in. do zabezpieczania ran, ale także podczas operacji. Nawet najmniejszy gabinet lekarski ma na wyposażeniu takie opatrunki.Jednak nie tylko w szpitalach i gabinetach są one potrzebne. Kompresy powinny stanowić jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdej apteczki pierwszej pomocy, oprócz rękawiczek jednorazowych, nożyczek czy koca ratunkowego.Także w domowej apteczce powinno się znaleźć kilka opakowań jałowych kompresów. Przydadzą się przy skaleczeniach, ale także przy przemywaniu oczu czy pielęgnacji niemowlęcia.

Więcej informacji znajdziesz na stronie kompresy jałowe.