Czy firmie opłaca się wynajmować busa?

intrans - intra (1).jpg

Od czasu do czasu w wielu firmach potrzebny jest większy samochód. Wtedy często rozważany jest zakup busa. Jednak czy rzeczywiście w każdej sytuacji takie rozwiązanie jest najlepsze? Może warto wziąć pod uwagę wynajem busa. Jakie argumenty przemawiają za wynajmem?

Dlaczego nie zawsze kupno busa jest właściwe?

Okazyjne zlecenie w odległym zakątku kraju czy integracyjny wyjazd wiążą się z koniecznością zapewnienia odpowiedniego transportu. Wtedy szefostwo firmy zwykle zastanawia się nad kupnem odpowiedniego busa. Wtedy trzeba się zastanowić, do czego taki pojazd będzie używany i jak często będzie potrzebny. Regularne i częste korzystanie z busa jest na pewno wskazaniem za kupnem. Jeśli jednak samochód będzie używany wyłącznie okazyjnie, to zakup nie jest najlepszym wyjściem. Samo kupno samochodu to spory wydatek, a przecież dojdą jeszcze koszty jego utrzymania.

Argumenty za wynajmem

Jeśli bus potrzebny jest tylko przez krótki czas lub wręcz okazyjnie, to o wiele lepszym wyjściem jest jego wynajem. Korzyści z wynajmu jest sporo.Przede wszystkim wynajem jest o wiele bardziej ekonomiczny. Jego koszty są dużo niższe niż koszty zakupu. Poza tym firmy nie interesuje utrzymanie samochodu, jego remonty, ubezpieczenia czy zmiany opon. To wszystko załatwia wypożyczalnia. Dzięki wynajmowi busa firma może zachować płynność finansową. Nie musi wydawać dużych pieniędzy na pojazd, bo wynajem jest dużo tańszy. Koszty wynajmu busa można bez problemu wrzucić w koszty prowadzenia firmy.Samochód jest wypożyczany tylko na czas, w którym jest potrzebny. Nie trzeba tworzyć nowych miejsc parkingowych.

Co powinna oferować dobra wypożyczalnia?

Zanim firma wynajmie busa, powinna dobrze przyjrzeć się wypożyczalniom. Muszą one spełniać co najmniej kilka podstawowych kryteriów. Przede wszystkim powinny oferować elastyczne umowy krótko i długoterminowe. Ważny jest też limit przejechanych kilometrów. W wielu przypadkach warto wybrać firmę, w której tego limitu nie ma.Koniecznie trzeba sprawdzić zakres ubezpieczenia. Niekiedy warto je rozszerzyć, aby uniknąć dodatkowych kosztów w razie jakichś zdarzeń drogowych.Dobra wypożyczalnia powinna oferować nowoczesne, dobrej klasy pojazdy. Ich stan techniczny powinien być sprawdzony przed każdym wypożyczeniem, a wyniki badań dostępne do wglądu.