Odrzucenie spadku – jak może pomóc adwokat?

W sprawach spadkowych adwokat jest osobą, która może pomóc przejąć potężne aktywa, albo też… uniknąć poważnych strat finansowych. Odrzucenie spadku zwykle wiąże się z tą drugą kwestią, gdyż nikt nie chce przyjmować aktywów, na których ciążą np. bardzo duże zobowiązania finansowe.

Adwokat – co może zrobić?

Za odrzucenie spadku odpowiedzialny jest notariusz, który sporządza stosowną dokumentację. Jednak, aby tak się stało, trzeba mieć solidną podbudowę prawną. Inaczej bowiem wygląda kwestia odrzucenia spadku przez osoby dorosłe, a inaczej przez osoby, które nie mają jeszcze pełnej zdolności do czynności prawnych.

Niezależnie od tego, czy chce się odrzucić spadek w imieniu dziecka, czy też własnym, warto skonsultować się w tej materii z osobą, która ma wystarczającą wiedzę na ten temat. Pomoże ona ocenić, czy jego dziedziczenie jest w ogóle opłacalne, a także doradzi w kontekście kolejnych kroków, jakie trzeba podjąć.

Pomoc merytoryczna – dlaczego warto?

Naturalnie nikt nie ma obowiązku korzystać ze wsparcia adwokackiego przed podpisaniem stosownych dokumentów w obecności notariusza. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku spadków, istnieje ryzyko podpisania bardzo niekorzystnych zapisów. Niestety, ich późniejsze odrzucenie nie jest w ogóle możliwe.

Często zdarza się nawet, że zdenerwowani spadkobiercy przychodzą do adwokata, a następnie proszą go o pomoc w kontekście nieostrożnie podpisanej umowy. W praktyce jednak jedynym co im pozostaje, jest konieczność założenia sprawy sądowej. W takiej sytuacji, adwokat może tylko wesprzeć klienta w trakcie postępowania sądowego.

Jak skorzystać z pomocy specjalisty?

Skorzystanie z pomocy adwokackiej jest niezwykle proste! Wystarczy skontaktować się z kancelarią, umówić na spotkanie, a także (w razie potrzeby) już w trakcie rozmowy opisać zagadnienie. Dzięki temu adwokat będzie mógł pomóc najlepiej, jak tylko się da. W trakcie rozmowy warto zadawać mu też dodatkowe pytania.

Oczywiście istnieje również możliwość skorzystania ze wsparcia online. W czasach pandemii wielu specjalistów pomaga również w ten sposób. Warto jednak zauważyć, że pomoc zdalna nie zawsze pozwala w pełni wyczerpać temat. No chyba, że jest zaaranżowana w profesjonalny sposób przez obydwie strony.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.