Domy przyszłości – założenia

Domy przyszłości – założenia

Świat stoi przed coraz wyraźniejszym problemem związanym z globalnym ociepleniem. Jasne staje się, że bez poważnych globalnych zmian, wiele w tej materii nie zdziałamy. W krajach rozwiniętych oraz rozwijających się duży nacisk jest kładziony na budowę domów mieszkaniowych, które są samowystarczalne energetycznie.

Co to znaczy, że dom jest samowystarczalny?

Jeśli chcemy na samym początku zobaczyć, jak w ogóle wyglądają współczesne domy pasywne, czyli samowystarczalne, można sprawdzić między innymi strony takie jak https://www.multicomfort.pl/. Domy pasywne są z wyglądu bardzo nowoczesne, ale to nie w wyglądzie drzemie ich potencjał.

Dom pasywny jest samowystarczalny pod kątem zasilania w energię elektryczną oraz cieplną. Osiąga się ten stan za pomocą różnych metod, o których warto powiedzieć.

Co uwzględnia się podczas budowy domu pasywnego?

Warto omówić jeszcze jedną ważną sprawę. Dom, który nie został zbudowany z założenia jako pasywny, jest niemożliwy do przerobienia na taki. Można w nim mocno ograniczyć energochłonność, jednak niemożliwe jest, aby nie pobierał on energii z zewnątrz.

Kiedy popatrzymy na projekty domów ze strony www.multicomfort.pl, to zauważymy, że domy mają dachy jedno lub dwuspadowe. Jest to istotne z perspektywy strat cieplnych. Dodatkowo ich bryła jest prosta. Kolejne aspekty to montowanie paneli solarnych.

Domy prefabrykowane

Większość domów pasywnych to domy prefabrykowane. Dom prefabrykowany to taki, który zasadniczo powstaje w fabryce. Jest on składany i finalnie na plac budowy dociera dom w częściach, który jest następnie składany w całość.

Taka budowa od stanu „zero” do wykończenia wnętrz może trwać tylko około miesiąca, co z punktu widzenia inwestora jest naprawdę bardzo krótkim terminem i jest po prostu bardzo korzystne. Warto nadmienić, że posiadanie domu pasywnego to w obecnych czasach duża oszczędność, ponieważ można założyć, że ceny energii będą stale rosnąć.