Okna antywłamaniowe – ile to kosztuje?

Z budową własnego domu związane są spore koszty. Dotyczą one również wyboru właściwej stolarki okiennej. Aktualnie, oprócz standardowych konstrukcji, możemy też zdecydować się na okna antywłamaniowe. Ile trzeba będzie za nie zapłacić?

W porównaniu ze zwykłymi oknami te antywłamaniowe mają inną konstrukcję – nie tylko mają klamkę z kluczykiem, ale również wzmocnione szyby oraz specjalne okucia. To powoduje, że są w stanie stawić większy opór włamywaczom.

Okna antywłamaniowe rekomendowane są przede wszystkim tym osobom, którym zależy na dodatkowym bezpieczeństwie w swoim domu – polecane są do montażu na parterach, ale niektórzy inwestorzy decydują się również na okna antywłamaniowe na piętrze swojego domu, aby uzyskać pełną ochronę.

Na ceny okien antywłamaniowych wpływa szereg różnych czynników, w tym między innymi rodzaj zastosowanych materiałów, ich wielkość, a także klasa ochrony – wyróżniamy 6 różnych klas bezpieczeństwa, przy czym do domów jednorodzinnych najczęściej wybiera się okna o klasie 2.

Najczęściej ceny okien antywłamaniowych są wyższe o około 30-40 proc. od cen okien standardowych. Zatem Przykładowo, za okno PCV antywłamaniowe w klasie 2 przeznaczone na balkon zapłacimy około 2 000 złotych. Z kolei mniejsze okno bezpieczne PCV w klasie 2 o wymiarach 800 x 800 mm będziemy musieli zapłacić około 600 złotych. Okna wykonane z drewna oraz drewniano-aluminiowe są także odpowiednio droższe ze względu na wyższe koszty tych materiałów.

Osoby chcące zakupić okna antywłamaniowe powinny skontaktować się z kilkoma producentami tego rodzaju stolarki okiennej, aby uzyskać indywidualne wyceny. Następnie, na ich podstawie, będzie można wybrać optymalną ofertę.

Warto też zaznaczyć, że niektórzy inwestorzy zamiast okien antywłamaniowych decydują się na zamontowanie rolet antywłamaniowych oraz systemów alarmowych. Niekiedy zastosowanie takich rozwiązań zwiększających poziom bezpieczeństwa jest tańsze niż montaż okien o właściwościach antywłamaniowych, dlatego warto wykonać indywidualne kalkulacje.