Codzienna pielęgnacja wrażliwej skóry

Dbanie o skórę wrażliwą, alergiczną i tzw. nadaktywną, czyli szczególnie podatną na wszelkiego typu podrażnienia to wyzwanie nawet dla osób, które z problemami dermatologicznymi zmagają się już od dłuższego czasu. Prawidłowe rozpoznanie indywidualnych potrzeb skóry to pierwszy i niezwykle ważny krok do prawidłowych zabiegów, wykonywanych nawet w domowym zaciszu. Następnie warto skupić się na kosmetykach i dopasować takie, które idealnie zadbają o piękne, ale przede wszystkim zdrowe ciało.

Jak dbać o skórę skłonną do podrażnień?

W przypadku skóry alergicznej i narażonej na różnego rodzaju uszkodzenia, najważniejsze jest rozpoznanie schorzenia i jego przyczyn. Wśród najczęściej występujących chorób skóry jest między innymi egzema, alergia kontaktowa, trądzik, atopowe zapalenie skóry, liszaj płaski i łuszczyca. Każda z tych dolegliwości wymaga konsultacji ze specjalistą, który w razie potrzeby, zleci dodatkowe badania i ustali dalsze kroki mające na celu poprawienie kondycji skóry.

Większość problemów skórnych związana jest z działaniem silnych substancji drażniących występujących w środkach chemicznych (proszkach i płynach do prania i płukania ubrań) oraz perfumowanych i barwionych kosmetykach do ciała. Na skórę szkodliwe działanie mają też nadmierna ilość promieni UV, zmienne warunki atmosferyczne (wiatr, wilgoć, suche i gorące powietrze) i intensywne zabiegi kosmetyczne, w tym depilacja czy opalanie na solarium. Niezbędne stają się zatem zabiegi, które nie tylko nawilżą i natłuszczą skórę, ale także odbudują zniszczone, położone głęboko warstwy skóry. Dzięki temu stanie się ona bardziej odporna na szkodliwe działanie wielu niekorzystnych czynników, z którymi nieustannie ma ona kontakt.

Delikatne kosmetyki dla dzieci i dorosłych

Wiele problemów dermatologicznych nie wymaga jednak specjalistycznych zabiegów przeprowadzanych w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych czy salonach medycyny estetycznej. Najcenniejsze, co można zrobić dla skóry wyjątkowo wrażliwej to systematyczna i dopasowana do jej potrzeb pielęgnacja w domowym zaciszu. Warto zatem wyposażyć swoją  kosmetyczkę w preparaty dedykowane skórze delikatnej i skłonnej do podrażnień. Wiele z nich idealnie nadaje się nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci, nawet od pierwszych dni ich życia. Zbilansowane produkty, jak na przykład Emolium (https://www.apteka-melissa.pl/produkt/emolium-emulsja-do-kapieli-400-ml,4117.html),  zawierają przede wszystkim olejki roślinne, m. in. olejek z orzechów makadamia lub z awokado, masło shea oraz parafinę lub glicerynę, które długotrwale natłuszczają skórę i przyspieszają jej regenerację. Kosmetyki tego typu nie zawierają natomiast mydła, silnych substancji zapachowych i konserwantów, które przesuszają skórę i powodują jej podrażnienie. To wszystko sprawia, że nawet niedojrzała jeszcze skóra niemowląt jest pod jak najlepszą ochroną.

Wrażliwa skóra to poważny problem, z którym codziennie zmaga się wiele osób. Obecnie, są jednak sprawdzone sposoby, aby doskonale zadbać o nią nawet bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy kilka dobrej jakości kosmetyków, systematyczność i cierpliwość. Po jednym zabiegu prawdopodobnie nie będzie jeszcze widać spektakularnych efektów, ale po miesiącu regularnych kąpieli, wcierania balsamów i kremów – skóra odzyska utracony blask, a przede wszystkim zdrowy i piękny wygląd, który z pewnością przełoży się także na jeszcze lepsze samopoczucie.