Jakie wybrać osłony do okien dachowych?

Odpowiednie zabezpieczenie okien dachowych przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym to sprawa kluczowa. Z racji tego warto zgłębić swoją wiedzę na temat osłon dostępnych na polskim rynku, aby móc wybrać dla swoich okien optymalne rozwiązanie. Oczywiście świetnym wyjściem z sytuacji mogą okazać się doskonałej jakości rolety. Trzeba jednak wiedzieć, że tradycyjna roleta nie sprawdzi się w takich miejscach, ponieważ okna dachowe zamontowane są pod pewnym kątem, dlatego też zastosowanie rolet typu dzień-noc nie będzie właściwym posunięciem. Wtedy też takie osłony okażą się nieskuteczne i nie ochronią one domowników przed nadmierną ilością promieni słonecznych w upalne dni.

Jakie cechy muszą mieć solidne osłony?

Solidne osłon powinny cechować się kilkoma podstawowymi cechami, aby mogły one idealnie spełniać funkcję w obszarze okien dachowych. Przede wszystkim muszą one:

  • zaciemniać pomieszczenie, w którym się znajdą,
  • stabilnie przylegać do okien dachowych,
  • rozpraszać światło, które dociera do wnętrza domu,
  • chronić wnętrze przed dostaniem się do niego zbyt dużej dawki promieni słonecznych.

Trzeba się jednak zdecydować, czy lepiej zakupić rolety wewnętrzne, czy też zewnętrzne, ponieważ wybór w tym zakresie może być dość zróżnicowany i wcale nie należy do najprostszych. Jeśli domownik chce, aby roleta pełniła też walory dekoracyjne, to z całą pewnością lepszym rozwiązaniem dla niego będzie zastosowanie osłon wewnętrznych. W sytuacji, gdy domownikowi zależy jedynie na tym, aby do środka nie przedostawały się nadmierne ilości promieni słonecznych w porze letniej, wystarczy osłona zewnętrzna. Warto zdecydować się na wygodne osłony, czyli takie, które znajdują się na prowadnicach. Wtedy też można z nich komfortowo korzystać i dostosować wysokość rolety do własnych potrzeb, zatrzymać ją w takim miejscu na oknie dachowym, w jakim się tylko chce. Alternatywą są haczyki, jednak nie jest to zbyt praktyczne rozwiązanie, chociaż zdecydowanie tańsze.

Dodatkowe funkcje – bariera akustyczna

Roleta zewnętrzna może mieć w sobie również kilka dodatkowych funkcji, o których warto wiedzieć przy dokonywaniu takich zakupów. Przede wszystkim warto wspomnieć tutaj o barierze akustycznej, a więc do wnętrza domu nie będą dochodziły hałasy z zewnątrz, co przyda się zwłaszcza wtedy, gdy w domu będą zamieszkiwać starsze osoby. Oczywiście każda osoba, która będzie chciała zdecydować się na zakupienie okien dachowych ma w tej kategorii szerokie pole manewru, gdyż są one dostępne w sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Wybrać można różne wzory takich osłon dachowych, co jest ważne szczególnie wtedy, gdy klient decyduje się na rolety wewnętrzne. Jej wzór powinien pasować do wnętrza, w którym się ją zamontuje.