Usuwanie przebarwień – metody domowe i specjalistyczne

Przebarwienia to płaskie plamy na skórze, które powstają wskutek nadmiernego opalania, problemów hormonalnych czy genetyki. Nie dla każdego są one problemem, ale jest wiele osób, które źle czują się we własnej skórze. W takiej sytuacji warto zadbać o to, by pozbyć się przebarwień. Jak można to zrobić?

Przebarwienia – skąd się biorą i jak je usunąć?

Przebarwienia na skórze pojawiają się, gdy melanina źle funkcjonuje. Często podłoże może być genetyczne, dlatego spotykamy osoby, które mają piegi. Zdarza się, że przebarwienia zaczynają się pojawiać w późniejszym wieku, mamy tu do czynienia z przebarwieniami starczymi.

Przebarwienia mogą również wystąpić u osób, które są zwolennikami opalania. Zbyt duża ekspozycja ciała na promienie UV bez kremów ochronnych może przynieść opłakane skutki.

Usuwanie przebarwień – metody

Usuwanie przebarwień warto rozpocząć od korzystania z odpowiednich kremów, które zawierają witaminę C oraz kwas mlekowy czy retinol. W sytuacji, gdy przebarwienia nie są zbyt duże jest to bardzo skuteczna metoda.

Usuwanie przebarwień będzie wspomagał również peeling. Warto jednak skoncentrować się na peelingach, które są wykonane w zakładzie kosmetycznym i mają głębokie działania. Peeling domowy może okazać się zbyt słaby.

W usuwaniu przebarwień pomocne mogą być również zabiegi laserowe. Ich zaletą jest mała inwazyjność oraz duża skuteczność. Należy jednak pamiętać, że zabiegowi może poddać się wyłącznie osoba, która co najmniej przez 4 tygodnie unikała słońca.

Jak utrzymać efekty zabiegu?

Przebarwienia skóry można zlikwidować. Niestety często nie są to trwałe efekty. Każda osoba, która już raz miała przebarwienia może spodziewać się, że mogą one wrócić. Często dzieje się tak, że po upływie pewnego czasu w tych samych miejscach, skóra ponownie zmienia kolor.

Jednym z najważniejszych czynników, który ma wpływ na koloryt skóry są promienie UV. Po zlikwidowaniu przebarwień należy unikać słońca. Ważne jest korzystanie z kremów o wysokim filtrze. Należy również pamiętać, że słońce oddziałuje na naszą skórę nawet, gdy wydaje nam się, że jest ono skryte za chmurami. W zimowe oraz pochmurne dni skóra również wymaga ochrony przeciwsłonecznej.

Koniecznie trzeba również pamiętać, by cały czas korzystać z kosmetyków, które niwelują przebarwienia.