Jak znaleźć odpowiedni dla siebie gabinet psychologiczny?

Gabinet psychologiczny to miejsce, w którym można uzyskać profesjonalną pomoc psychologiczną. Odpowiedni wybór może zaważyć na skuteczności podjętych działań, dlatego warto go dobrze przemyśleć.

Gabinet psychologiczny w Polsce może otworzyć każdy, niezależnie od posiadanych kompetencji i wykształcenia. Warto więc zadbać o to, żeby wiedzieć do kogo się trafi w poszukiwaniu pomocy.

Gabinet psychologiczny – czemu tak ważne jest, żeby wybrać odpowiedni?

Wybór gabinetu psychologicznego nie jest łatwy dla większości osób, tymczasem jest to ważna decyzja, która może zaważyć na tym, w jakim stopniu uda się uzyskać pomoc psychologiczną. Może się tak stać jeżeli klient zwróci się o pomoc do słabo wykwalifikowanej osoby lub takiej o niskich kompetencjach. Równie niekorzystną sytuacją może być, gdy między klientem a terapeutą występuje bardzo silna różnica światopoglądów – klient jest głęboko wierzący, a terapeuta ateistą lub klient nie jest osobą heteroseksualną, a terapeuta tego nie akceptuje.

Jak wybrać gabinet psychologiczny?

Szukając pomocy psychologicznej, w pierwszej kolejności należy odrzucić osoby o wątpliwym poziomie kompetencji czy z brakiem wykształcenia. Jeżeli jakichś terapetuta kogoś przekonuje, a nie podaje informacji na temat, nie ma przeszkód, żeby poprosić go o informacje na ten temat. Bardzo niskie oceny pojawiające się na temat jakiejś osoby również mogą być ważną przesłanką przy wyborze.

Wybierając gabinet psychologiczny, należy przede wszystkim zastanowić się, jakiej pomocy się potrzebuje i z jakim obszarem życia chce się pracować. Wówczas szuka się takiego terapeuty, który zajmuje się określoną dziedziną – na przykład zaburzeniami nastroju, poczuciem własnej wartości czy problemami małżeńskimi.

Następnie warto zwrócić uwagę na wartości i przekonania danej osoby, z którą rozważa się podjęcie pracy. Najczęściej można się tego dowiedzieć z jej strony internetowej lub profilu na facebooku. Dobrze jest też zastanowić się nad tym, jaka szkoła psychoterapeutyczna wydaje się nam najbliższa i szukać osób pracujących w obrębie tego nurtu.

Dobry gabinet psychologiczny to też szczegóły

Kiedy uda się już zawęzić ilość gabinetów psychologicznych, spośród których można wybierać pozostają jeszcze drobne szczegóły, które w znaczącym stopniu mogą wpłynąć na komfort pracy z psychologiem, takie jak:

  • system rejestracji – czy łatwo można się umówić na wizytę;
  • odległość, którą trzeba pokonać;
  • wystrój i estetyka gabinetu;
  • możliwość kontaktu z psychologiem poza wizytami.