Polisa OC dla młodego kierowcy

Młody kierowca nie ma lekko – nie dość, że musi wdrażać się w trudny świat ruchu drogowego i zdobywać doświadczenie w kierowaniu pojazdem, to jeszcze czekają go spore wydatki związane z eksploatacją auta. Kupno samochodu to dopiero pierwszy krok obciążający budżet młodego kierowcy. Aby móc prowadzić, trzeba zakupić polisę OC, a ta niestety kosztuje bardzo dużo dla niedoświadczonego, młodego kierowcy będącego właścicielem pojazdu. Czemu polisa dla młodego kierowcy jest droga? Czy można jakoś obniżyć jej cenę?

Cena OC dla młodego kierowcy

Towarzystwa ubezpieczeniowe uważają, że polisy dla młodych kierowców wiążą się z dużym ryzykiem. Ze względu na to, że częściej powodują oni wypadki – o czym więcej poniżej – to jest większe prawdopodobieństwo, że TU będzie zmuszone wypłacać odszkodowania i likwidować szkody. Aby zminimalizować to ryzyko, ubezpieczyciele dyktują wysokie ceny za składki. Przykładowo dane z rankingu OC https://ranking-oc-ac.pl za czerwiec wskazywały, że w segmencie kierowców w wieku od 18 do 25 lat średnia cena za OC wyniosła aż 1 652,10 złotych. Dla kierowców bez współwłaściciela cena wyniosła 1 693,19 zł, zaś dla tych ze współwłaścicielem była średnio trochę niższa – 1 369,32 złote.

Do ilu lat jest zwyżka za wiek?

Zwyżka, czyli narzucane wyższe kwoty składek, są stosowane dla młodych kierowców. Limit wieku jest zależny od TU, ale zwyczajowo jest to 26 lat. Powyżej 26. roku życia można już liczyć na niższe ceny OC.

Czemu młodzi kierowcy płacą więcej?

Jest kilka czynników powodujących, że młodzi kierowcy płacą więcej za OC. Są to:

  • Brak wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę z powodu dopiero rozpoczynania przygody za kółkiem – dotyczy to kierowców, którzy po raz pierwszy kupili pojazd i potrzebują OC.
  • Krótki staż posiadania prawa jazdy – ubezpieczyciele nakładają dodatkowe zwyżki dla kierowca mających prawo jazdy krócej niż trzy lata.
  • Większe ryzyko spowodowania wypadków – według statystyk młodzi kierowcy jeżdżą bardziej brawurowo i częściej powodują kolizje oraz stłuczki.
  • Stan cywilny – młode osoby rzadziej są w związku małżeńskim, tymczasem TU proponują dla osób mających rodzinę lepsze warunki, zwłaszcza, jeśli mogą one skorzystać ze zniżek małżonka.

Duża wypadkowość młodych kierowców

Dane Komendy Głównej Policji ujawniają, że młodzi kierowcy rzeczywiście najczęściej są sprawcami wypadków. W roku 2017 na 32 tysiące wypadków kierowcy w wieku od 18 do 24 lat spowodowali 5,5 tysiąca z nich. W tych wypadkach zginęło aż 468 osób, a 7 277 zostało rannych. W statystykach wypadków śmiertelnych, aż 57% z nich jest spowodowanych przez młodych kierowców. To zatrważające dane. Wśród przyczyn wypadków najczęściej jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (ponad 26% wypadków) i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych (24% wypadków). Młodzi kierowcy niestety zbyt często wykazują się brawurą i jeżdżą za szybko albo w skutek nieznajomości przepisów czy zbytniej nieuwagi nie ustępują pierwszeństwa innym pojazdom.

Jak obniżyć cenę OC dla młodego kierowcy?

Na szczęście dla młodych kierowców istnieją pewne triki pozwalające na obniżenie w pewnym stopniu ceny OC. Nie spowodują one, że OC będzie tańsze o np. połowę, ale kilkaset złotych zostanie w kieszeni młodego kierowcy.

Wpisanie współwłaściciela

Najczęstszą metodą na zyskanie zniżek przez młode osoby jest dopisanie współwłaściciela pojazdu. Jeśli inna osoba, np. ojciec czy matka kierowcy, mają zniżki, to poprzez dopisanie ich do dowodu rejestracyjnego, młody właściciel pojazdu także je zyskuje. To spore ułatwienie, ale warto mieć na uwadze, że w razie wypadków oboje właścicieli traci zniżki. Może to być zatem rozwiązanie niekorzystne dla dopisanego do dowodu właściciela pojazdu, który ryzykuje utratę zniżek.

Zbieranie zniżek od młodych lat

Najlepiej samodzielnie zbierać zniżki, ale wiadomo, że wymaga to czasu. Warto myśleć przyszłościowo i zanim jeszcze nawet uzyska się prawo jazdy na auto i zakupi pierwszy pojazd, zacząć zbierać zniżki. Jak to możliwe? Przykładowo, wcześniej trzeba zarejestrować na siebie skuter i zbierać na niego zniżki.

Rozsądny wybór auta

Jeśli nie udaje się „ugrać” niższej ceny na profilu kierowcy, bo jest młody i niedoświadczony, to pozostaje spróbować wybrać takie auto, które będzie wiązało się z jak najmniejszą ceną OC. Nie tylko bowiem wiek i doświadczenie kierowcy wpływają na cenę OC, ale także marka, pojemność silnika, typ nadwozia pojazdu. Młodzi kierowcy powinni kupować auta o małej pojemności silnika, bo one generują najniższe ceny składek OC.