Lecznicze właściwości nasturcji, które każdy powinien znać

herbavis - herba (14) .jpg

Pochodząca z Ameryki Południowej nasturcja setki lat temu zadomowiła się również na naszym kontynencie. Dziś często zdobi ogrody, jednak pozytywem płynącym z jej uprawy jest nie tylko walor dekoracyjny. Warto wiedzieć, jakie właściwości posiada nasturcja, by w razie potrzeby skorzystać z jej działania leczniczego.

Nasturcja a choroby serca

Już w XVI w. mieszkańcy Peru i Brazylii odkryli możliwości nasturcji w zakresie zdrowia i zaczęli powszechnie stosować tę roślinę w medycynie. Dziś kwiat o pięknej barwie służy m.in. profilaktyce i leczeniu nieprawidłowości i schorzeń krążeniowych. Nasturcja jadalna, na bazie której powstają wyciąg, napary i dania, zawiera duże ilości flawonoidów. Składnik ten wspiera układ sercowo-naczyniowy, wzmacnia naczynia krwionośne i zapobiega ich uszkodzeniom. Regularne spożywanie nasturcji wyrównuje też poziom cholesterolu i obniża ciśnienie tętnicze. Dzięki temu mniejsze jest ryzyko wystąpienia miażdżycy, zatorów, zakrzepów czy zawału serca.

Działanie przeciwzapalne i antybakteryjne

Gdy mówimy o właściwościach nasturcji, nie możemy pominąć faktu, że kwiat ten już wieki temu uznano za naturalny, bezpieczny dla zdrowia antybiotyk, bogaty w witaminy, sole mineralne i olejki eteryczne. Roślina wykazuje działanie przeciwzapalne i pokonuje atakujące organizm drobnoustroje – bakterie, grzyby i wirusy. Nasturcja jadalna zażywana jest więc w chorobach górnych dróg oddechowych, gorączce, bólu głowy. Podnosi odporność organizmu i dobrze radzi sobie ze zwalczaniem infekcji układu moczowego. Dzięki wielu cennym składnikom działa antyseptycznie, przez co pomaga w leczeniu skaleczeń, ran ropnych, obrzęków. Doskonale wpływa na skórę, dlatego stosuje się ją w terapii chorób dermatologicznych, jak trądzik, łojotok i łuszczyca.

Nasturcja właściwości w leczeniu onkologicznym

Kilka dekad temu przeprowadzono eksperymenty, które wykazały, że zawarte w nasturcji substancje mogą pomagać w walce z nowotworami. Dotyczy to przede wszystkim wspominanych już flawonoidów, które obniżają aktywność i namnażanie komórek chorobotwórczych. Nasturcja właściwości antynowotworowe – to zagadnienie, które do dziś interesuje pacjentów i lekarzy. Wciąż prowadzone są jednak w tej kwestii badania, ponieważ temat wciąż nie został w pełni poznany. Mimo to wiele osób chorujących na nowotwory włącza napar z nasturcji do codziennej diety. Ważne, by w takiej sytuacji stosowanie wszelkich preparatów konsultować ze specjalistą.