Jak dbać o kuchenne noże?

Kuchnia, która sprawi, że gotowanie będzie prawdziwą przyjemnością? Warto zadbać nie tylko o wybór wysokiej jakości sprzętu AGD i odpowiednie rozplanowanie przestrzeni, ale i o drobne wyposażenie. Jednymi z ważniejszych akcesoriów będą bez wątpienia dobrej klasy kuchenne noże oraz stalka, która pozwoli utrzymać je w dobrym stanie.

Czym się kierować przy zakupie kuchennych noży?

W dobrze wyposażonej kuchni bez wątpienia musi znaleźć się komplet wysokiej jakości noży kuchennych. Taki zestaw pozwoli szybko i wygodnie kroić dowolny rodzaj składników na ulubione potrawy.
Jak wybrać odpowiednie noże kuchenne? Istnieje kilka detali, na które trzeba zwrócić uwagę. Po pierwsze, ostrze musi być wykonane z odpornego na uszkodzenia, mocnego materiału – najlepiej szlachetnej stali nierdzewnej. Po drugie, istotna jest dobrze leżąca w dłoni rękojeść, która sprawi, że krojenie będzie i komfortowe, i bezpieczne. Trzecia sprawa to rodzaj ostrza – inne wskazane jest do warzyw, inne do krojenia chleba. Producenci zwykle oznaczają przeznaczenie noża na opakowaniu. Dostępne są także zestawy noży o rożnym typie wykończenia.

Noże kuchenne – jak o nie dbać i jak je ostrzyć?

Noże kuchenne, podobnie jak inne sprzęty, wymagają odpowiedniego podejścia oraz regularnej konserwacji, jeśli mają długo i dobrze służyć. Co to oznacza w praktyce?
Przede wszystkim zawsze należy używać noża zgodnie z przeznaczeniem oraz do krojenia używać deski. W kontakcie z kamiennym blatem nóż szybko ulegnie stępieniu, a ten drewniany czy z laminatu nieodwracalnie zniszczy. Druga kwestia to mycie – lepiej unikać zmywarki i mocnych detergentów, ostrość noża pomoże zachować delikatne mycie ręczne. Co kiedy jednak nóż się stępi? Wtedy należy zastosować specjalną ostrzałkę – regularne użycie stalki do noży pozwoli zachować je w dobrej kondycji.

Gdzie szukać dobre jakości stalki do noży?

Stalka to noży to niewielkie, poręczne urządzenie, dzięki któremu w kilka sekund można przywrócić ostrzu jego pierwotne właściwości. Powinna znaleźć się w każdym domu.
Stalki do noży można kupić w większości dobrze wyposażonych sklepów z akcesoriami kuchennymi – stacjonarnie i internetowo. Te występują w kilku rodzajach. Można kupić niedrogą, tradycyjną ostrzałkę ręczną albo łatwiejszą w użyciu stalkę do noży automatyczną. Najważniejsze by była poręczna i skuteczna.