Jak wybrać farbę do wnętrz

Odpowiedni kolor ścian w pomieszczeniach, w których najczęściej przebywamy, może okazać się kluczowy dla naszego samopoczucia. Warto więc zadbać o to, by odcień farby, jaki wybierzemy do naszego salonu, jadalni, przedpokoju czy też sypialni nie tylko idealnie współgrał z naszym wyposażeniem, ale również odpowiadał nam swoją temperaturą, natężeniem, miał odpowiednią jasność, ton oraz spełniał wiele innych kryteriów. Wybór jest, oczywiście, całkowicie zależny wyłącznie od osobistych preferencji oraz potrzeb danych mieszkańców. Jeśli wybierzemy nieodpowiedni kolor farby do salonu, może się okazać, że będzie to najrzadziej odwiedzane przez nas pomieszczenie. Warto więc poświęcić trochę czasu i energii na wyszukanie właściwej farby.

Wybór odpowiedniej farby

Zastanawiając się nad tym, jaki odcień farby powinniśmy wybrać, by ozdobić nasz dom lub też mieszkanie, musimy wziąć pod uwagę, jaki fragment dokładanie chcemy pomalować oraz jaki ma być efekt końcowy. W tym celu należy dokładnie przeczytać wszystkie treści, jakie widnieją na opakowaniu puszek z farbą, gdzie można między innymi znaleźć informację o tym, jakie podłoża malować wybraną farbą. Warto pamiętać, że niemal każdą z nich można nakładać bezpośrednio na podłoża, które nie były przedtem malowane. Należą do niech między innymi: tynki tradycyjne, płyty gipsowo-kartonowe, podłoża gipsowe, ale również: szpachle, beton, cegła, a także podłoża pokryte wszelkiego rodzaju farbami do wnętrz rozpuszczalnymi w wodzie oraz tymi nierozpuszczalnymi w wodzie.

Pokrywanie metalowych powierzchni

Na rynku można znaleźć również takie rodzaje farb, które stosuje się bezpośrednio na poszczególne typy tapet czy też okładzin malarskich. Niektóre z nich mogą pokryć także metal oraz całe mnóstwo tworzyw sztucznych. Musimy jednak pamiętać, że nie można pokrywać metalu czy też tworzyw sztucznych daną farbą, jeśli nie jest to wyraźnie napisane na jej opakowaniu lub też ulotce, która jest do niej dołączona.

Korzystanie z próbek

Jeśli nie jesteśmy jeszcze o końca przekonani co do tego, jaki odcień farby wybrać do naszego wnętrza, możemy skorzystać z tzw. próbnika farby. W tym celu dobrze byłoby także nabyć małe opakowanie wybranej przez nas farby, aby na fragmencie własnej ściany samodzielnie sprawdzić, czy nadaje się ona do naszego wnętrza. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania można bez trudu określić przede wszystkim: jakość danej farby, jej kolor, a także, co również nie pozostaje bez znaczenia, rodzaj powłoki. Warto więc dwukrotnie pomalować niewielki kawałek ściany. Jeśli powstanie na niej estetyczna powłoka w równym odcieniu, oznacza to, że farba dobrze kryje. Przeprowadzenie takiego testu pomoże nam zdecydować się na odpowiedni odcień farby i przekonać się, czy farba będzie pasowała do naszego wyposażenia.