5 grzechów głównych fryzjerstwa, czyli czego każdy fryzjer powinien się wystrzegać.

Z pewnością każdy fryzjer chciałby, aby jego klienci po wizycie w salonie wychodzili zadowoleni i z chęcią wracali po kolejne usługi. Jeżeli nasza praca jest dokładna, rzetelna, i wkładamy w nią całe serce, nasi klienci z czasem nas docenią i będą tłumnie przybywać do naszego salonu. Zdarza się jednak, że fryzjer mija się z powołaniem i nie potrafi dać z siebie sto procent, ponieważ w głębi duszy to, co robi – wcale nie jest jego pasją. Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez fryzjerów?

Brak profesjonalizmu

Każdy kiedyś zaczynał, to oczywiste. Mistrzostwo przychodzi wraz z praktyką. Trzeba być sumiennym i oddanym pasji uczniem, by kiedyś zostać nazwanym dobrym fryzjerem. Jednak zdarza się, że osoby, które zupełnie nie mają pojęcia o dobrym fryzjerstwie, zaczynają czuć się niczym prawdziwi profesjonaliści. Skutkiem są często załamani efektem końcowym klienci – gdy fryzura, jaką otrzymali, mija się całkiem z ich koncepcją. Trening czyni mistrza, jednak wielu fryzjerów o tym zapomina, podejmując się skomplikowanych cięć, o których nie mają pojęcia. Wiele do życzenia nierzadko pozostawia także kwestia podejścia do klienta – o czym ten zwykle nie omieszka poinformować swoich znajomych i bliskich. A to “najlepszy” sposób na antyreklamę!

Sprwadź również: Salony urody coraz chętniej promują się z influencerami

Niewłaściwa diagnoza włosów

By odpowiednio zająć się włosami naszego klienta, najpierw trzeba rozpoznać typ włosów oraz ich porowatość. Na podstawie tych informacji należy dobrać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji oraz stylizacji – czyli takie, które pozwolą osiągnąć zamierzony efekt, jednocześnie pielęgnując włosy. Jeżeli pomijany jest ten krok, a fryzjer zupełnie nie zwraca uwagi na rodzaj włosów klienta, istnieje duża szansa, że użyje kosmetyków, które zamiast potęgować pozytywny efekt – zupełnie go zepsują.

Brak porozumienia z klientem

Klienci często odwiedzają salony urody, mając określony pomysł na swoją nową fryzurę. Aby upewnić się, że spełnimy ich oczekiwania, wizytę warto rozpocząć od konsultacji, oceny kształtu twarzy i innych cech, które dana fryzura może podkreślić lub ukryć. Należy mieć również na uwadze, że nie każdemu pasuje wszystko – i zadaniem specjalisty jest uświadomić to klientowi, gdy pragnie fryzury, która nie ma szans dobrze się u niego sprawdzić. W takiej sytuacji, na podstawie rozmowy i analizy, powinniśmy zaproponować mu realny do osiągnięcia kompromis, który zapewni najlepsze możliwe efekty.

Nieumiejętność dobrania fryzury do urody

By fryzura była dobra, nie wystarczy po prostu odwzorować jej z katalogu czy zdjęcia przyniesionego przez klienta. Jednym z najważniejszych elementów doboru fryzury jest bowiem dopasowanie jej do kształtu twarzy, a nawet do gabarytów całego ciała. Gdy fryzjer bezkrytycznie realizuje wymagania klienta lub, co gorsza, samodzielnie doradza mu fryzurę, nie bacząc na charakterystyczne cechy danej osoby, może zdarzyć się, że… zrobi mu wizualną krzywdę. Niestety. wciąż zdarza się, że fryzjerzy poepełniają takie błędy, zapominając o indywidualnym podejściu do klienta.

Artykuł przygotowany przy współpracy z Versum.pl – oprogramowanie dla salonów kosmetycznych i fryzjerskich