Zapalenie spojówek u dzieci – jak sobie z nim poradzić?

Choroby oczu są szczególnie niebezpieczne – zaniedbane lub nieodpowiednio leczone mogą prowadzić do pogorszenia lub nawet utraty wzroku. Natychmiastowa reakcja na pojawiające się problemy z oczami jest więc niezbędna – szczególnie jeśli dotyczy dzieci. Co robić w przypadku wystąpienia zapalenia spojówek u malucha? Najlepszym (i w zasadzie jedynym słusznym) wyborem będzie okulista dziecięcy. W Warszawie i innych większych miastach odpowiednich specjalistów nie brakuje.

Dlaczego dzieci chorują częściej?

Dzieci mają wiele temperamentu i trudno zatrzymać je w miejscu. W ferworze zabawy i chęci poznawania świata zwykle nie zwracają uwagi na tak przyziemne rzeczy, jak zachowanie odpowiedniej higieny i wystrzeganie się zagrożeń. Następstwem tego często są rozmaite dolegliwości, pojawiające się wskutek pocierania oczu brudnymi (na przykład z piasku) palcami, czy też wkładanie ich do ust. Oprócz charakterystycznych dla wieku dziecięcego chorób maluchy narażone są także na te „dorosłe” schorzenia. 

Zapalenie spojówek u dzieci

Często pojawiającą się dolegliwością u najmłodszych jest zapalenie spojówek. Pojawienie się objawów charakterystycznych dla tej dolegliwości wymaga w przypadku dzieci wizyty u specjalisty, jakim jest  okulista dziecięcy. Warszawa oraz inne miasta o dużym stopniu zanieczyszczenia powietrza to środowiska, w których o tą przypadłość nietrudno. Powodem jest duże zanieczyszczenie powietrza, a co za tym idzie – cała paleta potencjalnych alergenów.

Jak leczyć zapalenie spojówek u dzieci?

Zapalenie spojówek u dzieci pojawia się najczęściej jako efekt alergii – na pyłki roślin, sierść zwierząt, kurz czy spaliny. Przy wystąpieniu pierwszych objawów, takich jak:

  • zaczerwienienie spojówek
  • łzawienie
  • swędzenie oczu,

można przepłukać je solą fizjologiczną lub zastosować okład z herbaty czy rumianku. Jeśli jednak objawy nie zmniejszają się i nie ustępują, czym prędzej należy umówić dziecko do lekarza. Okulista dziecięcy (Warszawa przoduje w ilości tych specjalistów) sprawdzi przyczynę (tych może być kilka), a w razie konieczności skieruje na dodatkowe badania. Ostatnim elementem jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Dziecięcego zapalenia spojówek nie wolno leczyć domowymi sposobami ani tym bardziej lekami przeznaczonymi dla dorosłych.