Jak barwa światła wpływa na nasze samopoczucie?

Gdy wybieramy oświetlenie do domu, powinniśmy pamiętać nie tylko o tym, aby dopasować lampę do stylu aranżacji, ale również powinniśmy zwrócić uwagę na jeszcze jedną ważną kwestię – barwę światła.

Ogólnie rzecz biorąc, barwa światła jest parametrem, który określa, jaki kolor ma emitowane przez żarówek światło. Oczywiście, najczęściej jest ono białe, ale biel ta może mieć różne odcienie, na przykład bardziej chłodny, idący w stronę niebieskiego, albo bardziej ciepły, żółtawy czy pomarańczowy. Także do wyboru mamy żarówki, które emitują inne kolory niż biel – najczęściej to kolory z palety RGB w żarówkach LED. Podstawowe składowe to czerwień, niebieski oraz zielony, które razem mogą dawać także inne odcienie.

Zatem jeśli chcemy zdecydować się na odpowiednią lampę do wnętrza, powinniśmy pamiętać o tym, aby zwrócić uwagę nie tylko na jej wygląd, ale też dobrać do niej taką żarówkę, dzięki której będzie można uzyskać najlepszy efekt.

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że barwa światła wpływa także na nasze samopoczucie. Potrafi zapewnić nam większy relaks, ale również potrafi aktywizować do działania. Do wyboru mamy obecnie różne żarówki, które emitują różne barwy światła białego. Możemy nawet kupić zaawansowane systemy pozwalające na dowolny wybór barwy światła – taką opcję mają http://centrumswiatla.pl/pl/producer/Philips-lampy/13 dzięki którym możemy wybierać spośród palety 16 milionów kolorów.

Przy doborze odpowiedniej barwy światła warto pamiętać o podstawowej zasadzie – im jest ona cieplejsza, tym bardziej relaksuje. Z kolei wtedy, gdy jest chłodniejsza, potrafi naładować nas pozytywną energią do działania. Właśnie dlatego do salonów, sypialni, do lampek nocnych poleca się żarówki o barwie ciepłej białej, z kolei do przestrzeni, w których pracujemy, na przykład do biura, domowego gabinetu, te o barwie chłodniejszej lub neutralnej, która stanowi przejście pomiędzy ciepłą a chłodną.

Sprawa wygląda podobnie w przypadku kolorów – ciepła czerwień, kolor pomarańczowy, ale też fioletowy sprawdzą się wieczorem, gdy chcemy odpocząć. Dzięki rozwiązaniom takich jak Philips Hue możemy tworzyć różne scenariusze świetlne we wnętrzu i dobierać je zależnie od okazji i samopoczucia.