Przy zakupie farb zewnętrznych powinniśmy patrzeć zarówno na ich parametry techniczne, jak i na kolorystykę, aby uzyskać zamierzony efekt. Do wyboru mamy pełną gamę farb – skupmy się tutaj na ich kolorach. Jak dobrać je do domu, aby wyglądała jeszcze efektowniej?
Klasyczna biel, a może bardziej intensywny kolor, na przykład bordowy? To tylko początek propozycji, ponieważ obecnie dom możemy pomalować na niemalże każdy kolor. Oczywiście, zanim zabierzemy się za kupowanie farb, powinniśmy sprawdzić, czy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego nie narzuca nam pod tym względem jakichś wymogów. Zdarza się, że znajdujemy w nim informacje o kolorach, w które należy malować budynki powstające na określonym terenie.
Oczywiście, musimy pamiętać także o tym, że farby zewnętrzne to nie tylko kwestia estetyki kolorów, ale również praktyczności. Gdy marzymy o śnieżnobiałym domu przy często używanej drodze, która jesienią i zimą zamienia się w potok błota, nie uzyskamy zbyt dobrego efektu. Również na zabrudzenie narażone są domy stojące wśród drzew i w pobliżu lasów. Zatem przy doborze właściwego koloru farb zewnętrznych powinniśmy kierować się nie tylko swoim wyobrażeniem na temat idealnego domu, ale również kwestiami praktycznymi.
Biel jest uniwersalnym kolorem, który pozwoli nam na nadanie domowi optycznej jasności, powiększy go optycznie. Biel jest też uniwersalna – pasuje do nowoczesnego i tradycyjnego budownictwa. Gdy poszukujemy bardziej stonowanych kolorów, warto wziąć pod uwagę jasną szarość albo kolory beżowe czy kremowe – także dobrze sprawdzają się w różnych stylach architektonicznych. Szarości i beże dobrze komponują się też z innymi kolorami, na przykład z brązami, czernią, kolorem białym, więc możemy wtedy uzyskać ciekawy efekt wizualny.
Możemy też wybrać dwa różne kolory farb na elewację budynku – mogą być one zastosowane do podkreślenia konkretnych jego elementów, na przykład przy ganku, garażu, ale również można wykonać na ścianach dekoracyjne detale, na przykład przy oknach.