Etykieta logistyczna – najszybsze odczytanie zawartości palety

Skanowanie etykiety logistycznej za pomocą elektronicznego czytnika (skanera) pozwala na bardzo szybkie rozszyfrowanie, jaki towar znajduje się na palecie w opakowaniu zbiorczym. Czytnik wskazuje wszystkie potrzebne informacje, aby usprawnić pracę na każdym etapie podróży załadowanych w pudła artykułów.

O czym informuje etykieta logistyczna?

Karta informacyjna umieszczona na opakowaniu zbiorczym informuje, skąd pochodzą produkty (z jakiego kraju), kto jest ich producentem, jaki to rodzaj artykułów, ilość zapakowanych sztuk oraz numer partii i datę ważności. Może ona zawierać również inne istotne wiadomości, jak uwagi np. o kruchości towaru (szkło) itp.

Wszystkie istotne informacje na etykiecie logistycznej przyspieszają przyjęcie towaru oraz jego magazynowanie i dalszą jego sprzedaż do sklepów lub zakładów produkcyjnych. Czasami są to części składowe jadące do kolejnego zakładu pracy, gdzie będą złożone w całość (np. części do złożenia pralki, żyletki i uchwyty do złożenia golarki jednorazowej itd.).

Etykieta logistyczna – jaki kod się na niej znajduje?

Na etykiecie informacyjnej oprócz słów i znanych znaków towarowych (np. rysunek kieliszka do wina świadczący o tym, aby obchodzić się z zawartością paczki bardzo ostrożnie, ogień – materiały łatwopalne, parasol – chronić przed wilgocią), znajduje się kod kreskowy lub QR (czasami wystarczą same kody).

Aby odczytać kod kreskowy, należy przyłożyć czytnik (skaner) bardzo blisko znaczka. Dzięki wiązkom światła laserowego urządzenie rozszyfrowuje indywidualny kod nadany paczce i od razu wiadomo, z jaką zawartością mamy do czynienia. Oprócz znanego od 1974 roku kodu kreskowego zaczął na opakowaniach pojawiać się również znaczek QR (od roku 1994).

Etykieta logistyczna z kodem QR – co oznacza?

Kod QR to jeszcze bardziej zaawansowane szyfrowanie informacji zawartości opakowań na paletach i zawiera te same informacje co kod kreskowy. Odczytanie go jest bardzo proste i szybsze, aniżeli skanowanie kodu kreskowego. Dzięki temu znacznikowi paleta z towarem może się przemieszczać z miejsca na miejsce bez zatrzymywania się do odczytu kodu.

Skaner z odległości „łapie” kod QR znajdujący się na etykiecie informacyjnej i bez problemu odczytuje wszystkie informacje dotyczące danej przesyłki. Wskazuje też sumę przyjętych artykułów do magazynu. Dzięki takiemu rozwiązaniu praca logistyczna jest płynna. Wózki widłowe wiozące palety nie muszą się zatrzymywać. Wystarczy, że będą one przejeżdżać obok czytnika znaków QR.