Czy warto korzystać z pomocy projektanta wnętrz?

Komfortowe wnętrze to marzenie każdego z nas. Najlepiej, kiedy jest skrojone na nasze indywidualne potrzeby. Z tego też powodu apartamenty w Warszawie coraz częściej są dopieszczane fachową ręką architekta wnętrz. Te, proponowane w kompleksie Park Place można dodatkowo kreować jeszcze na etapie prac wykończeniowych.

Usługa dla każdego

Za najprostszą i najtańszą formę usługi projektowania i stylizacji wnętrz uważana jest porada. Jej cena jest uzależniona od metrażu i stopnia skomplikowania pracy. Zazwyczaj to koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, choć bywają specjaliści, którzy pomagają za darmo w ramach jakiegoś projektu. Warto zauważyć, że z roku na rok ceny aranżacji wnętrz spadają. Jeszcze kilkanaście lat temu pozwalali sobie na nie zamożni posiadacze nieruchomości, obecnie korzystają z nich również mniej zasobni finansowo inwestorzy.

Pierwsze spotkanie

Nie tylko apartamenty w Warszawie potrzebują dobrej ręki do ich urządzenia. Dlatego warto rozważyć pomoc fachowca. Pierwsza rozmowa z architektem wnętrz to najczęściej wstępne rozpoznanie, w którym to architekt jest bardziej aktywną stroną. Pokazuje swoje realizacje i możliwości, ma też jakiś wstępny pomysł na nasze lokum. Za takie spotkanie raczej nie trzeba płacić, choć bywają wyjątki. W razie podjęcia współpracy w interesie obu stron leży ustalenie zakresu usługi, jak również spisanie stosownej umowy.

Projekt koncepcyjny

Jeśli współpraca przebiega pomyślnie, architekt wnętrz kreśli projekt koncepcyjny wnętrza, który poprzedza inwentaryzacja. To dokładne wyliczenia i pomiary ścian, podłóg, okien wraz z zaznaczeniem grzejników oraz gniazdek. Projekt to około 30% ceny całości. Tego typu projekt koncepcyjny to zbiór perspektyw, rysunków, rzutów. Architekt wykonuje tyle wariantów wnętrza, ile zostało ustalonych w umowie. Na tym etapie zwykle ogląda się również próbki materiałów i kolorów. Taka wstępna wizualizacja już daje pewne rozeznanie, jak będą wyglądały apartamenty w Warszawie, które zamierzamy wyposażyć.

Projekt wykonawczy

Dokładne opracowanie otrzymujemy w projekcie wykonawczym. Koszt usługi jest bardzo różny i zależy od renomy projektanta: u początkującego może to być na przykład 50 zł za 1 m2, a u wziętego architekta cena może być jeszcze wyższa. W cenę projektu może być wliczony także nadzór autorski. Architekci pojawiają się na budowanie kilka razy, by zobaczyć czy wszystko się zgadza, jeśli chodzi o realizację.