Nawracająca grzybica pochwy – jak sobie z tym poradzić?

Kobiety mają niestety dużą skłonność do łapania różnego rodzaju infekcji intymnych. To samo dotyczy zakażeń układu moczowego. Jest to związane przede wszystkim z anatomiczną budową cewki moczowej i pochwy oraz z wieloma zmianami hormonalnymi do których dochodzi w każdym cyklu menstruacyjnym.

Jak sobie poradzić z grzybicą pochwy?

Do najczęstszych problemów zdrowotnych związanych z obszarem intymnym u kobiety zaliczamy różnego rodzaju grzybice. Diagnozuje się je już nawet u nastolatek. Również tych, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia seksualnego. Jest to spowodowane tym, że jeśli obszary intymne kobiety nie mają prawidłowej flory bakteryjnej pochwy, która mogła być wcześniej zniszczona przez wiele różnych czynników, to ryzyko złapania grzybicy np. na basenie znacząco wzrasta.

Prawidłową florę bakteryjną pochwy może zaburzyć np. przebyta wcześniej antybiotykoterapia, która usuwa z organizmu nie tylko te złe, ale również te dobre bakterie. Dlatego po każdym leczeniu antybiotykami należy przyjmować probiotyki przez dłuższy czas – minimum przez dwa tygodnie. Osoby, które mają skłonność do nawracającej grzybicy pochwy powinny także używać specjalnych probiotyków dopochwowych, które nie tylko poprawiają florę bakteryjną, dostarczając jej dobrych bakterii, ale przede wszystkim pozwalają przywrócić prawidłowe pH, co jest nie tylko sposobem na zwiększenie odporności, ale również na przywrócenie dobrego samopoczucia. Zobacz również Swędzenie pochwy – czy zawsze jest objawem infekcji?

Skuteczny sposób na ograniczenie ilości łapanych infekcji grzybiczych

Mając nawracające infekcje grzybicze pochwy warto przy kolejnej chorobie wykonać posiew, który pokaże, jakie dokładnie grzyby nas zaatakowały. Wtedy będzie można dobrać skuteczne leczenie, które jest najlepsze w tym konkretnym przypadku. Po takiej terapii ryzyko złapania kolejnej infekcji powinno być o wiele mniejsze.

Ważne jest także to, aby unikać spożywania produktów, które sprzyjają rozwojowi grzybów, a jest to przede wszystkim mleko i cukier. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie invag.pl