Łysienie plackowate – co należy wiedzieć?

Łysienie plackowate (Alopecia areata) to rodzaj choroby autoimmunologicznej, która powoduje łysienie na skórze głowy. Jest to schorzenie, które może dotknąć każdego w każdym wieku. Łysienie plackowate może być spowodowane traumatycznymi przeżyciami lub długotrwałym stresem, które mogą wywołać spustoszenie w organizmie.

Łysienie plackowate jest wywoływane przez wiele różnych czynników.

Łysienie plackowate jest długotrwałym schorzeniem, które powoduje łysienie plackowate w wyniku zapalenia i uszkodzenia mieszków włosowych. Możliwe jest również wypadanie brwi, rzęs i włosów w narządach płciowych. Choroba ta występuje u około 2% osób zgłaszających się do dermatologów i trychologów z problemami skórnymi.
Istnieją cztery kluczowe zmienne, które wpływają na prawdopodobieństwo zachorowania na łysienie plackowate. Oto niektóre z nich:
– Czynniki immunologiczne – układ odpornościowy reaguje, powodując stan zapalny wokół mieszka włosowego. W wyniku tego stanu dochodzi do utraty włosów w określonym obszarze skóry głowy.
– Czynniki autoimmunologiczne – choroba Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów, bielactwo, liszaj i łysienie plackowate są chorobami autoimmunologicznymi.
– Czynniki genetyczne – według badań nawet u 20% pacjentów choroba ta występuje w rodzinie.
– Czynniki psychosomatyczne: Łysienie plackowate jest bardziej prawdopodobne u osób, które były narażone na długotrwały stres lub przeżyły traumatyczne wydarzenia. Wypadanie włosów i ryzyko zachorowania na łysienie plackowate nasilają się z powodu gorszej jakości życia związanej z długotrwałym stresem.

Jakie są niektóre oznaki i objawy łysienia plackowatego?

Najwcześniejsze objawy choroby mogą pojawić się u dzieci już w przedszkolu. Dochodzi wówczas do utraty włosów w zlokalizowanym obszarze skóry głowy. Wzdłuż brzegów skóry głowy mogą tworzyć się wykrzykniki lub krótkie włosy. Ogniska zapalne, w których wypadają włosy, mają zwykle kształt okręgów o średnicy 5-10 cm. Ponadto należy zauważyć, że choroba ma charakter nawracający – u wielu osób łysienie występuje w wielu epizodach. Niestety, schorzenie to często obniża jakość życia i utrudnia normalne funkcjonowanie, prowadząc do smutku. Dlatego tak ważne jest właściwe leczenie i zapobieganie nawrotom choroby.

Jaki jest najlepszy sposób radzenia sobie z łysieniem plackowatym?

Łysienie plackowate jest chorobą trudną i czasochłonną do wyleczenia. Im wcześniej rozpocznie się właściwą terapię, tym większe prawdopodobieństwo, że włosy odrosną i zmniejszy się ryzyko nawrotu choroby. W związku z tym lekarz może przepisać pacjentowi odpowiednie preparaty steroidowe, takie jak maści, żele lub kremy, które pomogą mu powstrzymać łysienie. Czasami stosuje się także leczenie doustne. Możliwe jest także zastosowanie fotochemioterapii (PUVA) i naświetlania promieniami UVB. Badania wykazały, że u pacjentów z łysieniem plackowatym występuje znaczny niedobór witaminy D, dlatego leczenie witaminą D jest tak ważne.

Celem leczenia łysienia plackowatego jest powstrzymanie utraty włosów i zapobieganie nawrotom choroby. Niestety, jest to długotrwała procedura. Dlatego tak ważne jest, aby stosować się do wszystkich zaleceń lekarza.

Artykuł przygotowany przy współpracy z drturowski.pl