Każda tokarka powinna obligatoryjnie być wyposażona w uchwyt tokarski, który stanowi element mocujący i wprawiający urządzenie w obrotowy ruch – jest to zatem akcesorium niezbędne, bez którego tokarka nie mogłaby efektywnie pracować. Warto zastanowić się zatem, jakie rodzaje uchwytów tokarskich są dostępne na rynku branżowym oraz na jakie parametry zwracać uwagę, decydując się na konkretny zakup.
Podstawowe uchwyty tokarskie – kryteria podziału
Uchwyty tokarskie to narzędzia, dostępne w zróżnicowanych rozmiarach i cechujące się rozmaitymi parametrami, wśród których najważniejsza okazuje się ilość szczęk. To ona determinuje sposób zastosowania narzędzia w konkretnych pracach oraz decyduje o ich skuteczności. Uchwyt tokarski może być dwu, trzy, cztero, a nawet sześcioszczękowy. Szczęki występują w formie jednolitej lub dzielonej. Korpus uchwytu z kolei może być wykonany z żeliwa, stali lub stanowić kombinację tych dwóch surowców.
Również typ uchwytu ma znaczenie – wyróżnia się bowiem uchwyty spiralne, zaciskowe oraz kombinowane i niezależne. Warto zwrócić uwagę na uchwyty samocentrujące. Ich niezaprzeczalną zaletą jest łatwość równomiernego zacisku, który regulowany jest automatycznie przy użyciu specjalnie dobranego klucza. W wyniku jego przekręcania, szczęki schodzą się i rozchodzą koncentrycznie.
W odniesieniu do sposobu mocowania uchwytu tokarskiego, można wymienić osadzenie cylindryczne, gwintowane, bagnetowe oraz regulowane, które uznawane jest za maksymalnie precyzyjne.
Różnorodność parametrów gwarancją optymalnego wyboru
Każdy ze wspomnianych parametrów istotnie wpływa na jakość realizowanych prac oraz ich skuteczność. Z tego względu – przed dokonaniem ostatecznego wyboru – warto zastanowić się, który model uchwytu tokarskiego będzie najodpowiedniejszy do planowanych działań.
Chcąc mieć pewność, że uchwyt tokarski będzie rzeczywiście wysokojakościowy, warto wybrać produkty polskiej marki Bison-Bal, producenta z Białegostoku. Oferowane przez tą firmę narzędzia mają hartowane i szlifowane powierzchnie robocze, co gwarantuje precyzję realizowanej obróbki oraz maksymalizuje okres możliwej eksploatacji uchwytów.