Rozwiązywanie spółki komandytowej

Przeważająca większość ludzi szuka w internecie informacji na temat tego, jak założyć jakąś spółkę i jakie trzeba przeprowadzić w tym czasie formalności, natomiast mało kto zastanawia się, jak ją rozwiązać. Jeśli jednak chce się prowadzić własny interes, trzeba być przygotowanym na wszystko, dlatego też warto wiedzieć, Jak rozwiązać spółkę komandytową.

Kiedy może zapaść decyzja o rozwiązaniu spółki?

Od czego powinno się więc zacząć zdobywanie informacji na temat procesu rozwiązywania spółki komandytowej? Rzecz jasna dowiedzieć się trzeba na wstępie tego, w jakich okolicznościach może zapaść decyzja o zakończeniu jej działalności. Co może być tego powodem?Zdecydowanie najczęściej zamknięcie spółki spowodowane jest po prostu jej upadłością, czyli sytuacją, gdy przestaje ona przynosić zyski i staje się nierentowna. Oprócz tego decyzja o zamknięciu spółki komandytowej może zapaść po upłynięciu określonego w umowie terminu jej działalności, po śmierci jednego ze wspólników, czy też po prostu w wyniku uchwały podjętej przez wszystkich wspólników.

Jaka jest rola likwidatora spółki?

Bez względu jednak na to, jaki będzie powodów rozwiązania spółki komandytowej, procedura jej zamknięcia zawsze musi być taka sama. Podstawową decyzją, która musi zapaść podczas uchwalania ustawy o zamknięciu, jest powołanie likwidatorów. Kim są te osoby i jakie mają zadania?Likwidatorzy to osoby wybrane przez wspólników, którzy mają doprowadzić do rozwiązania spółki. Wybierani są oni spomiędzy wspólników, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby były to osoby spoza ich grona. Po wybraniu likwidatorów przejmują oni zarządzanie spółką, a ich zadaniem jest wygaszanie jej działalności.

Jak wygląda działalność spółki w okresie likwidacji?

Proces rozwiązywania spółki komandytowe, nie jest nagły i nie da się tego zrobić w ciągu jednego dnia. Często spółka po podjęciu decyzji o rozwiązaniu funkcjonuje jeszcze przez wiele miesięcy. Jaką wtedy realizuje działalność?Jak można się bez trudu domyślić, jej zadaniem nie jest już przynoszenie zysków, zdobywanie rynku i klientów. Wszystkie wysiłki podejmowane są w kierunku realizacji bieżących zobowiązań, ściągania wierzytelności czy też upłynniania posiadanego majątku.