Najlepsze konta walutowe – jak je rozpoznać?

Często wyjeżdżasz na zagraniczne wakacje, dlatego regularnie odwiedzasz kantor, aby wymieniać pieniądze? Pracujesz poza Polską i otrzymujesz wynagrodzenie w obcej walucie? A może spłacasz kredyt we frankach szwajcarskich? Jeśli na którekolwiek z pytań odpowiedziałbyś twierdząco, mamy dla Ciebie dobre rozwiązanie. Otwórz konto wielowalutowe i oszczędzaj! Taki rachunek bankowy pozwoli Ci uniknąć strat związanych z wahaniami kursów. To Ty decydujesz, kiedy dokonasz zamiany pieniędzy. Łącząc ten produkt z kartą debetową, możesz finalizować płatności zbliżeniowe oraz za zakupy online – w euro, dolarach, funtach i nie tylko. Jak założyć konto walutowe? Czy jest ono darmowe? W jaki sposób wygląda na nim wymiana walut? Czym powinien się wyróżniać dobry produkt bankowy tego rodzaju? Poniżej odpowiadamy na te i inne pytania. Sprawdź!

Jak działa konto walutowe?

Nowoczesne konta walutowe umożliwiają realizowanie transakcji w różnych walutach. Najczęściej zalicza się do nich:

  • euro,
  • frank szwajcarski,
  • funt szterling (potocznie zwany brytyjskim),
  • dolary.

Choć są to jedne z najpopularniejszych walut, to nie wyczerpują one pełnego katalogu możliwości tychże produktów bankowych. Mając konto dolarowe (lub inne), można realizować zagraniczne transakcje na korzystnych zasadach. Rolą takiego rachunku jest zminimalizowanie kosztów wiążących się z dokonaniem płatności w obcych nominałach. Uiszczając zobowiązanie z ROR-u w złotówkach, musisz liczyć się z nieopłacalną prowizją – pobieraną przez bank od takich usług. Konto dewizowe pozwala Ci płacić za zakupy i robić przelewy bezpośrednio w dolarach, euro lub innej walucie bez dodatkowych opłat.

Pamiętaj, że karta debetowa połączona z rachunkiem (lub typowo walutowa) umożliwia także wypłaty gotówki w bankomacie oraz płatności online i zbliżeniowe. Dzięki temu odwiedzając obce kraje, nie musisz już pamiętać o wizycie w kantorze lub martwić się niekorzystnym przewalutowaniem.

Kiedy warto je założyć?

Wiesz już, jak działają konta walutowe, ale wciąż zastanawiasz się, czy taki rachunek jest Ci potrzebny?

Jeżeli:

  • jesteś miłośnikiem dalekich podróży,
  • mieszkasz poza granicami Polski,
  • często odwiedzasz zagraniczne sklepy internetowe i robisz w nich zakupy,
  • pracujesz np. w Niemczech lub w Wielkiej Brytanii i otrzymujesz wynagrodzenie w euro bądź funtach,
  • zaciągnąłeś kredyt w obcej walucie,

to rachunek wielowalutowy jest dla Ciebie! Umożliwi on nie tylko realizowanie transakcji w euro czy dolarach, lecz także przyniesie oszczędności – finansowe i czasowe. Możesz wreszcie zapomnieć o wizytach w kantorze.

Pomyśl też, jak wielu opłat unikniesz, korzystając z tego produktu bankowego. Przykładowo: prowizja z tytułu wykonania przelewu zagranicznego ze zwykłego ROR-u wynosi średnio od 9 do nawet 200 zł – w zależności od banku i kwoty. Zlecając kilka takich płatności w miesiącu, tracisz niemałe pieniądze. Pamiętaj też, że używanie za granicą – w bankomatach, sklepach czy hotelach – karty debetowej dołączonej do klasycznego konta bankowego, również nie jest darmowe.

Brak opłat za przewalutowanie – czy to możliwe?

Najlepsze rachunki dają Ci maksimum korzyści przy minimum formalności i opłat. Decydując się na taki produkt bankowy, zyskujesz więcej niż tylko brak prowizji za realizowane transakcje. Darmowa wypłata euro z konta walutowego? Bezpłatne korzystanie z karty Visa lub Mastercard? Zakupy w zagranicznych sklepach internetowych bez kosztów za przewalutowanie? Jak najbardziej! Wszystko to zapewnia Ci specjalny rachunek wraz z kartą walutową.

Dokonując płatności w walutach konta, unikasz niepotrzebnych opłat. Co więcej, to Ty decydujesz, kiedy wymienisz pieniądze zgromadzone na rachunku. Masz więc możliwość, aby poczekać na znacznie lepszy kurs.

Dodatkowe korzyści z jednego banku

Podejmując decyzję o założeniu konta walutowego, porównaj propozycje różnych banków i wybierz ten, który zagwarantuje Ci najwięcej korzyści. Często mając rachunek dewizowy w danej instytucji, możesz równolegle otworzyć w niej darmowy ROR z kartą debetową. Takie rozwiązanie pozwoli Ci zachować lepszą kontrolę nad finansami. Bankowość internetowa umożliwi połączenie obu produktów i wgląd do nich w ramach jednej sesji logowania.

Korzystaj z dostępnych możliwości

Jak widzisz, konta walutowe mają wiele zalet i są nieocenione w przypadku osób, które często realizują transakcje zagraniczne. Jeżeli chcesz korzystać z dostępnych możliwości, zapoznaj się z ofertą Santander Bank Polska. Zakładając konto w tej instytucji możesz zapomnieć o kosztach przewalutowania. Jeśli zadbasz o miesięczne saldo na poziomie minimum 20 jednostek danej waluty i będziesz realizować płatności kartą Mastercard walutową, to prowadzenie rachunku oraz transakcje bezgotówkowe, w tym online, pozostaną bezpłatne. Bankowość mobilna pozwoli Ci w szybki i bezpieczny sposób wymienić gotówkę, dokonać agregacji ROR-ów z innych banków, a także da Ci dostęp do nowoczesnych narzędzi płatniczych. Nie czekaj – załóż darmowe konto bankowe, które najlepiej odpowie na Twoje potrzeby.