Magiczny świat przyrody – Zimbabwe.

Zimbabwe to państwo położone w południowej Afryce, którego stolicą jest Harare. Jest to kraj pozbawiony dostępu do morza, jednak dzięki rozbudowanej sieci rzecznej, nie brakuje w nim wody. Zimbabwe to przede wszystkim zapierające dech w piersiach krajobrazy, niesamowita dzika przyroda oraz ruiny będące śladami po dawnych cywilizacjach. Na tamtejszych sawannach żyją takie zwierzęta jak słonie, nosorożce, lwy czy antylopy. Jednym z symboli tego kraju jest Wodospad Wiktorii uznawany za jeden z siedmiu naturalnych cudów świata. Zimbabwe graniczy z takimi państwami jak RPA, Mozambik czy Botswana, które są równie ciekawe i warto je przy okazji odwiedzić.

Wodospady Wiktorii

Przed przybyciem Europejczyków nazywano je Mosi-oa-Tunya, co w lokalnym języku oznacza Dym, który grzmi. Odkryte w 1855 r. przez Davida Livingstone’a zostały nazwane na cześć królowej Anglii Wodospadami Wiktorii. Znajdują się one na terenie parku narodowego i są wpisane na  listę dziedzictwa światowego UNESCO. W najwyższym miejscu woda spada z wysokości 111 metrów, tworząc niesamowity spektakl. Wodospad ma 1,7 km długości, a w każdej sekundzie przepływa przez niego 9 milionów litrów wody. Najbardziej wyjątkowym zjawiskiem, jakie można tutaj zaobserwować, jest tworząca się w świetle księżyca tęcza. Jest to doskonałe miejsce na spędzenie wakacji. W okolicy skorzystać można z innych atrakcji takich jak safari, spływ kajakowy czy skok na bungi. Więcej informacji o wycieczkach do Zimbabwe znajdziesz na stronie https://logostour.pl/kraje/zimbabwe.

Rezerwat Moremi

Jest to miejsce, które przypadnie do gustu każdej osobie kochającej zwierzęta. Położony w delcie rzeki Okawango rezerwat Moremi jest obszarem niemal nietkniętym przez człowieka. Władzę sprawują tutaj zwierzęta. To ciągnące się przez tysiące kilometrów lasy i bagna poprzecinane ciekami wodnymi. Spotkamy tutaj 164 gatunki ssaków, 460 ptaków i 157 gadów. Ponadto kilkadziesiąt gatunków ryb i tysiące różnych owadów. Będziemy mieli okazję spotkać takie zwierzęta jak krokodyle, hipopotamy, słonie hieny czy żyrafy w ich naturalnym środowisku. Rezerwat Moremi to niezwykły świat roślin i zwierząt, który fascynuje swoimi rozmiarami i różnorodnością.

Kapsztad i Przylądek Dobrej Nadziei

Jest to jedne z najstarszych i największych miast w Republice Południowej Afryki. Położone wśród wysokich szczytów jednocześnie jest miastem nadmorskim. Pomimo tego, że miasto położone jest w Afryce panuje w nim śródziemnomorski klimat, który raczej nie występuje w innych państwach Czarnego Lądu. Jednym z symboli Kapsztadu jest wpisana na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO Góra Stołowa uznawana za jeden z 7 naturalnych cudów świata. Na samych jej zboczach występuje aż 2200 gatunków roślin, wśród nich jest wiele endemitów, czyli gatunków występujących tylko w tym miejscu na Ziemi. W najwyższym Punkcie Góra Stołowa osiąga wysokość 1087 m n.p.m., z jej szczytu roztacza się niesamowity widok na miasto i ocean. Kapsztad został założony w 1652 roku jako przystań dla statków pływających na trasie Europa-Azja. Ślady kilkusetletniej historii można obserwować na każdym kroku. Do najważniejszych zabytków miasta zalicza się Zamek Dobrej Nadziei, najstarszy budynek w Kapsztadzie, ratusz czy park Company’s Gardens.

W niewielkiej odległości od Kapsztadu znajduje się Przylądek Dobrej Nadziei, nazwany tak przez żeglarzy pływających po tych wodach setki lat temu. Przylądek jest wpisany na listę dziedzictwa światowego UNESCO ze względu na występujące tutaj rośliny, prawie 20% z nie występuje nigdzie indziej na świecie. Z przylądka roztacza się niesamowity widok na ocean.

Jaskinia Pomongwe

Są takie miejsca, w których możemy obcować z kulturą dawnych mieszkańców Ziemi. Jednym z nich jest Jaskinia Pomongwe położona w parku narodowym Matabo. Jest to najstarszy park w Zimbabwe wpisany w 2004 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W tej okolicy odnaleziono ponad 3000 rysunków naskalnych, a najstarsze z nich pochodzą nawet sprzed 13000 lat. Są to malowidła przedstawiające zwierzęta, ludzi czy sceny z polowań i codziennego życia dawnych mieszkańców tych terenów. Prastara religia Mwari, nadal praktykowana w tym terenie uznaje występujące tutaj formacje skalne za siedziby duchów ich przodków. Jeśli jesteś zainteresowany wyjazdem do tego pięknego miejsca, ale szukasz jeszcze innych interesujących miejsc, koniecznie sprawdź pozostałe atrakcje turystyczne Zimbabwe.

Zimbabwe to kraj, w którym środowisko naturalne przetrwało do naszych czasów niemal w dziewiczym stanie. To raj dla wszystkich miłośników zwierząt, którym bezkrwawe safari z pewnością przypadnie do gustu. Zwierząt jest tutaj tak wiele, że wystarczy wziąć aparat, a niesamowite kadry spotkamy na każdym kroku. Zimbabwe to także zapierające dech w piersiach krajobrazy. Jest to państwo, które pomimo wysokiej inflacji oraz suszy oferuje turystom niesamowite doznania. Odwiedzając pobliskie RPA i Przylądek Dobrej Nadziei można poczuć niesamowity klimat epoki kolonialnej. Wpatrując się w bezkresny ocean możemy sobie wyobrazić jak wielcy odkrywcy przemierzali te wody, aby odkryć to, co kryje się poza horyzontem. Jadąc do Zimbabwe, spotkamy się również z dawnymi cywilizacjami, które pozostawiły po sobie liczne ślady.