Maść ichtiolowa – na co można ją stosować i czy jest skuteczna?

Maść ichtiolowa to tradycyjny preparat leczniczy do miejscowego stosowania zewnętrznego, wykazujący działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Lek ten dostępny jest w aptekach pod dwiema postaciami, zróżnicowanymi ze względu na stężenie ichtiolu oraz zawartość substancji pomocniczych. Co wchodzi w skład maści ichtiolowej, w jakich sytuacjach należy ją stosować i kiedy należy zachować ostrożność podczas aplikowania jej na skórę?

Maść ichtiolowa – co to za lek?

Maść ichtiolowa to lek znany naszym mamom i babciom od wielu lat, którego składnikiem aktywnym jest ichtiol (sulfobituminian amonowy). Początkowo otrzymywany był on z łupków bitumicznych, jednak dziś najczęściej spotykamy się z syntetycznym ichtiolem, który powstaje w wyniku sulfonowania oleju lub mieszaniny tiokwasów.
Obecnie w sprzedaży znajdziemy dwa rodzaje maści ichtiolowej:

  • o 10% stężeniu ichtiolu (lek zawiera ichtiol, wazelinę i lanolinę);
  • o 15% stężeniu ichtiolu (lek zawiera ichtiol, wazelinę, lanolinę oraz kamforę).

Znacznie większą popularnością cieszy się jednak maść ichtiolowa o 10% stężeniu ichtiolu, którą wyróżnia ciemnobrązowa barwa, lepka i gęsta konsystencja, a także specyficzny zapach, który może przypominać woń asfaltu. Warto pamiętać, że chociaż jest ona bardzo skuteczna, to może brudzić ubrania i pościel. W związku z tym jako jej zamiennik stosuje się białą maść ichtiolową, która jest pozbawiona nieprzyjemnego zapachu, nie brudzi ubrań, a przy tym wykazuje silniejsze właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze.

Maść ichtiolowa – właściwości i zastosowanie

Ichtiol, substancja czynna zawarta w maści ichtiolowej, posiada znaczące działanie przeciwzapalne, ściągające, przeciwobrzękowe i miejscowo rozgrzewające. Przyczynia się do hamowania rozwoju zakażeń bakteryjnych, a także łagodzi takie objawy stanu zapalnego, jak m.in. zaczerwienienie i nadmierna ciepłota skóry, opuchlizna, ból i wysięk. Co więcej, ichtiol wykazuje również właściwości odkażające, keratoplastyczne (pobudza proces tworzenia nowych komórek naskórka) oraz hamujące rozwój bakterii Gram-dodatnich, w tym m.in. bakterii gronkowca złocistego.

Wskazaniem do stosowania maści ichtiolowej jest:

  • trądzik (w tym także ropne zmiany trądzikowe);
    czyraki;
  • owrzodzenie skóry;
  • łojotokowe zapalenie skóry;
  • zastrzał i zanokcica;
  • łuszczyca (w tym m.in. łuszczyca skóry głowy);
  • odmrożenia.

W celu uzyskania zamierzonego efektu terapeutycznego zaleca się aplikowanie cienkiej warstwy maści ichtiolowej na zmienioną chorobowo skórę dwa razy w ciągu doby.

Maść ichtiolowa – przeciwwskazania

Preparaty zawierające w swoim składzie ichtiol nie należy stosować u osób uczulonych lub nadwrażliwych na ten składnik. Co ważne, maść ichtiolowa nie powinna być stosowana bezpośrednio na rany otwarte, ponieważ przy dłuższej kuracji może ona wywołać zaczerwienienie wokół zmienionej chorobowo skóry. W przypadku dzieci, kobiet w ciąży lub karmiących piersią zaleca się konsultację z lekarzem przed pierwszym zastosowaniem maści ichtiolowej.