Mały taras – jak go urządzić?

Mały taras – jak go urządzić?

Niełatwo jest urządzić mały dom, a taras w niewielkim formacie może okazać się szczególnie trudny do zaplanowania. Powinny znaleźć się tam odpowiednie meble, a dla wielu osób ważna jest też obecność roślin. Ważne jest to, żeby taras urządzić w taki sposób, żeby domownikom przebywało się na nim jak najbardziej komfortowo. Jak to osiągnąć?

Jakie meble sprawdzą się na niewielkim tarasie?

Na bardzo małym tarasie warto wybierać meble, które są funkcjonalne i kompaktowe, aby zaoszczędzić jak najwięcej miejsca. Można wybrać np. krzesła składane, pufy lub stoliki kawowe, które można łatwo schować, gdy nie są używane. Warto również rozważyć zastosowanie mebli wielofunkcyjnych, takich jak ławki ze schowkiem czy stoliki z wbudowanymi pufami.

Ważne, aby wybrane meble były wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne, a także były dostosowane do stylistyki tarasu. Kompaktowe i funkcjonalne meble pozwolą stworzyć przestrzeń do wypoczynku na bardzo małym tarasie, bez konieczności rezygnowania z komfortu. Rozwiązaniem, które pozwoli zaoszczędzić jeszcze więcej miejsca, są drzwi tarasowe przesuwne.

Rośliny na niewielkim tarasie?

Wybór drzwi tarasowych przesuwnych pozwoli uzyskać nieco więcej miejsca na tarasie, dzięki czemu mogą zmieścić się na nim również rośliny. Na bardzo małym tarasie warto wybierać rośliny, które są niewielkich rozmiarów i nie zajmują zbyt wiele miejsca. Można zastosować rośliny pnące, takie jak bluszcze, winobluszcze czy powojniki, które mogą zdobić ściany i balustrady, nie zajmując przy tym dużej powierzchni.

Innym rozwiązaniem są rośliny w doniczkach, które można łatwo przesuwać i ustawiać w różnych miejscach, aby optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Ważne, aby wybrane rośliny były odpowiednio dobrane do warunków na tarasie, takich jak nasłonecznienie i wilgotność. Rośliny na bardzo małym tarasie pozwolą stworzyć przyjazne i zielone miejsce do wypoczynku.

Co jeszcze jest ważne przy urządzaniu małego tarasu?

Urządzenie małego tarasu może być sporym wyzwaniem, dlatego warto zacząć o tym myśleć już na etapie projektowania domu i dobrać odpowiednie drzwi. Wcześniej wspomniane drzwi tarasowe przesuwne wydają się najlepszym, z dostępnych obecnie rozwiązań.

Na małym tarasie warto zastosować oświetlenie, które jest praktyczne i funkcjonalne, ale również dodaje estetycznego wyglądu. Można wybrać oświetlenie LED, które jest energooszczędne i daje jasne i ciepłe światło. Oświetlenie punktowe, takie jak plafony, kinkiety czy lampy stojące, pozwoli na równomierne rozświetlenie tarasu i nadanie mu nowoczesnego wyglądu. Warto również rozważyć zastosowanie świateł LED wokół balustrady lub wszystkich ścian tarasu, co pozwoli na stworzenie ciekawego i eleganckiego oświetlenia.