Jak zabezpieczyć metal przed korozją

Kwestia zabezpieczenia metalu przed korozją jest dzisiaj istotna z dwóch powodów. Po pierwsze zastosowanie procesów antykorozyjnych ma prowadzić do uzyskania wysokiej trwałości elementów na długi czas. Po drugie natomiast, mamy do czynienia z estetycznym wyglądem konstrukcji i elementów metalowych, co w wielu kontekstach, na przykład w przypadku mebli miejskich, będzie bardzo istotne. Aby zabezpieczyć metal przed korozją, możemy dzisiaj skorzystać z kilku technologii.

Cynkowanie ogniowe

W procesie tym istotą uzyskania odpowiedniej i trwałej ochrony jest połączenie elementów stalowych z cynkiem, poprzez poddanie oczyszczonych stalowych form odpowiedniemu oczyszczeniu. Chodzi o odtłuszczenie, trawienie oraz topnikowanie. Tak przygotowane stalowe elementy poddaje się kąpieli cynkowej. Efektem jest powstanie trwałej warstwy ochronnej, nawet dla elementów o większych gabarytach.

Malowanie na mokro

W dużych gabarytach elementów metalowych, do malowania na mokro wykorzystuje się specjalne agregaty hydrodynamiczne. Łączy się je z ciśnieniowymi zbiornikami do natrysku farb. Farba zostaje naniesiona na przygotowane wcześniej powierzchnie. Konstrukcje poddawane malowaniu uprzednio poddaje się śrutowaniu. To jedna z metod strumieniowo-ściernej obróbki powierzchni. Służą temu specjalne komory turbinowe i śrutownicze, zaś jakość procesu jest stale sprawdzana poprzez różne urządzenia kontrolno-pomiarowe.

Malowanie proszkowe

Tu polimeryzujące powłoki malarskie nanosi się na elementy stalowe w temperaturze 200oC. Wcześniej elementy te poddaje się śrutowaniu lub chemicznej obróbce. Pistoletem nanosi się warstwę proszku. Rodzaj zastosowanego proszku zależy od typu oraz koloru farby. Następną fazą jest wygrzewanie w piecu w wyżej podanej temperaturze. Najlepsze efekty gwarantuje połączenie malowania proszkowego z zabezpieczeniem antykorozyjnym. Takie rozwiązanie stosuje dla swoich klientów firma Metaltech. Bazując na systemie DUPLEX, łączy się powłokę antykorozyjną z powłokami malarskimi dla najlepszego efektu wizualnego oraz dekoracyjnego. Szczegóły procesu można znaleźć na stronie metaltech.pl