Jak dbać o wykładzinę w biurze?

Każda wykładzina do biura powinna być nie tylko odpowiednio dobrana pod względem estetycznym, ale też funkcjonalna i wytrzymała. Aby utrzymać ją w dobrym stanie, warto zadbać o regularną pielęgnację. Obecnie dużą popularnością cieszą się Wykładziny biurowe dywanowe, które wymagają stosowania odpowiednich metod czyszczenia oraz konserwacji.

Częstotliwość pielęgnacji wykładziny do biura

W większości obiektów komercyjnych panuje bardzo duży ruch, dlatego wykładzina dywanowa biurowa powinna być odkurzana z odpowiednią częstotliwością.

Najlepiej robić to codziennie, wykorzystując profesjonalny odkurzać z końcówką posiadającą obrotową szczotkę. W ten sposób można zadbać o usuwanie kurzu i brudu na bieżąco, dzięki czemu nie będzie on zalegał na jej powierzchni oraz wnikał wgłąb.

Wykładzina do biura powinna być regularnie czyszczona zwłaszcza w miejscach, w których występuje zwiększone natężenie ruchu. Z reguły dotyczy to jedynie pewnej powierzchni całego podłoża. O sposobie i częstotliwości pielęgnacji decydują również inne czynniki, takie jak chociażby rodzaj występujących zabrudzeń, kolor czy rodzaj samej wykładziny.

Sposoby na usprawnienie konserwacji

Aby usprawnić konserwację oraz ograniczyć wydatki związane z pielęgnacją wykładziny dywanowych biurowych, warto zdecydować się na zastosowanie w budynku obiektowych wycieraczek wejściowych.

Ich wykorzystanie pozwala na powstrzymanie znacznej części zanieczyszczeń, które są wnoszone do obiektu na podeszwach obuwia. Takie rozwiązanie obniża ryzyko zniszczenia i przedwczesnego zużycia wykładziny.

Warto też zaplanować odpowiedni harmonogram konserwacji. Jeżeli wykładzina dywanowa biurowa jest poddawana specjalistycznym zabiegom regularnie, jej całościowe i gruntowe oczyszczanie można ograniczyć. Z reguły wymaga się zaplanowania takich działań przynajmniej raz w roku.

Usuwanie plam z wykładziny do biura

Jeżeli wykładzina do biura została zalana, należy jak najszybciej usunąć pozostałości takich zabrudzeń z materiału. Najlepiej używać do tego specjalistycznych, dedykowanych środków.

Należy unikać zwykłych płynów czy proszków, ponieważ nie pozwalają one na efektywne wypłukanie wykładziny dywanowej.

Do często popełnianych błędów należy mocne szorowanie plam szczotkami. W ten sposób zwiększa się jednak ryzyko wtarcia brudu głębiej w wykładzinę.