Podaruj swoim stopom ulgę – jak dbać o stopy?

Sezon letni i odkryte obuwie sprawia, że częściej odwiedzamy salony kosmetyczne i fundujemy sobie zabiegi pielęgnacyjne stóp. Jednak niezależnie od pory roku stopom należy się trochę więcej uwagi – w końcu to na nich opiera się całe nasze ciało.

Jak prawidłowo dbać o stopy?

Dbać o stopy nie jest łatwo, gdyż skóra tej części ciała łatwo się przesusza, a na piętach i paluchach narasta warstwa zrogowaciałego naskórka, w którym mogą tworzyć się pęknięcia sprawiające ból. Bardzo ważna jest zatem codzienna pielęgnacja stóp z użyciem odpowiednich preparatów oraz wygodne obuwie zapewniające odpowiednią wentylację ciała. Podstawą są odpowiednie kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji stóp. Dla codziennej pielęgnacji wystarczy wieczorem poświęcić dosłownie chwilę na wmasowanie specjalistycznego kremu w skórę stóp i paznokcie. Stosując kosmetyki z zawartością mocznika skutecznie zapobiegniemy nadmiernemu rogowaceniu naskórka. Trzeba pamiętać również o tym, by po wyjściu w wanny lub spod prysznica starannie osuszyć stopy, nie zapominając o przestrzeniach między palcami. Ważna jest też gimnastyka, którą możemy przeprowadzić, siedząc wygodnie w fotelu przed telewizorem – wystarczy położyć na podłodze butelkę lub puszkę z napojem i rolować ją stopą w przód i w tył. Ćwiczenie to daje również inne, dodatkowe korzyści – na podeszwach naszych stóp znajdują receptory odpowiadające za niemal wszystkie narządy, a ich odpowiednia stymulacja jest bardzo korzystna dla całego naszego organizmu. Masaż rozluźni też mięśnie stóp i poprawi krążenie krwi. Bardzo istotne w domowej pielęgnacji stóp są kąpiele. Pamiętaj, by używać letniej wody o temperaturze 25-35 st. Celsjusza. Taka kąpiel rozluźni mięśnie nóg i zrelaksuje zmęczone stopy. Warto użyć soli morskiej, która dzięki wysokiej zawartości minerałów wygładzi i odżywi skórę. Można też zastosować olejki eteryczne, które dodatkowo ukoją Twoje zmysły. Dobrym rozwiązaniem są też kąpiele ziołowe – napar z kory dębu zmniejsza na przykład potliwość stóp, a kąpiel z szałwii ma działanie odkażające. Jeśli tylko jest to możliwe, w okresie jesienno-zimowym dobrze jest zmieniać w pracy obuwie na lżejsze, aby zapobiec przegrzaniu stóp. Pamiętajmy też, że noszenie wysokich szpilek nie jest zbyt zdrowe nie tylko dla naszego kręgosłupa, ale również dla nóg.

Oprócz codziennej pielęgnacji warto też co jakiś czas zrobić swoim stopom prezent w postaci profesjonalnej pielęgnacji w SPA lub salonie kosmetycznym takim, jak http://salon.cece.pl. Specjalistyczny pedicure pedologiczny pomoże uporać się z takimi problemami, jak modzele, nagniotki, odciski i wrastające paznokcie, a pedicure kosmetyczny w połączeniu z malowaniem paznokci sprawi, że nie tylko Twoje stopy będą wyglądać bardziej estetycznie, ale również Ty poczujesz się zdecydowanie lepiej i pewniej.