Wybór odpowiedniej wykładziny

Poszukując świetnej alternatywy dla paneli podłogowych, na których za wszelką cenę musi znaleźć się ciepły dywan, warto zainwestować w wykładzinę dywanową. Warto mieć na uwadze, że wysokiej jakości wykładzina wykonana z dość miękkiego materiału, będzie nie tylko sprężysta czy też wygodna dla naszych stóp, ale również dostępna w wielu różnych odcieniach i wariantach kolorystycznych oraz stosunkowo niedroga w porównaniu z innymi rozwiązaniami tego rodzaju.

Dom zdobiony za pomocą wykładziny dywanowej

Do najważniejszych zalet wykładzin dywanowych należy między innymi fakt, że są one zazwyczaj niezwykle sprężyste, a także grube, co sprawia, że ich zamontowanie stanowi bardzo dobry sposób na wyciszenie niektórych dźwięków. Dotyczy to zwłaszcza wykładzin włochatych, wyposażonych w specjalne piankowe podłoże. Co więcej, dzięki ich antystatycznej impregnacji, nie przyciągają one zbyt dużo kurzu, a także zanadto się nie elektryzują. Kolejną zaletą jest także możliwość korzystania z tego rodzaju rozwiązań przy ogrzewaniu podłogowym. To dobre rozwiązanie na podłogi prawie w całym domu. Wykładziny o najtwardszej konstrukcji można zaś bez oporów umieszczać przede wszystkim w pokojach dziennych lub też przedpokojach, ponieważ dobrze amortyzują one upadki.

Gdzie nie powinno się stosować wykładzin dywanowych

Oprócz tego, że wykładziny podłogowe nie powinny być stosowane między innymi w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć, nie warto umieszczać ich również tam, gdzie byłyby narażone na szybkie zabrudzenie. Dotyczy to więc przede wszystkim kuchni czy też jadalni, czyli pomieszczeń, w których istnieje wysokie ryzyko zabrudzenia wykładziny szczególnie produktami spożywczymi. Warto mieć na uwadze, że czyszczenie tekstylnych powierzchni pokroju wykładzin dywanowych należy do tych trudniejszych. Poza tym warto również pamiętać, aby regularnie odkurzać wykładziny dywanowe. Ponadto, gdy na wykładzinie znajduje się świeża plama, należy ją jak najszybciej umyć. Dzięki natychmiastowemu wyczyszczeniu wykładziny mamy pewność, że plama całkowicie zniknie.

Materiały i rodzaje wykładzin

Należy przede wszystkim pamiętać o tym, aby nie stosować wykładzin dywanowych szczególnie w miejscach, które narażone są na sporą wilgoć. Co więcej nie należy ich również przykrywać dywanem czy też chodnikiem. Wyróżnia się następujące rodzaje wykładzin domowych: wykładziny dywanowe poliamidowe, wykładziny dywanowe poliestrowe, wykładziny dywanowe polipropylenowe, akrylowe, a także wełniane. Przy wyborze odpowiedniej wykładziny warto również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostało wyprodukowane samo jej runo, czyli inaczej wierzchnia warstwa danej wykładziny. Może być ono między innymi: wełniane, poliamidowe, a także polipropylenowe.