Środki do dezynfekcji szpitali

Środki do dezynfekcji szpitali

Niezwykle istotną kwestią jeśli chodzi o ochronę zdrowia pacjentów oraz pracowników szpitali jest odpowiednia dezynfekcja. Polega ona na regularnym stosowaniu odpowiednich preparatów, które mają na celu niszczyć bakterie oraz wirusy. Jakie rodzaje preparatów można wyróżnić? Odpowiedź poznasz w tym artykule.

Dezynfekcja dla szpitali – dlaczego jest tak ważną kwestią?

Odpowiednia Dezynfekcja dla szpitali to niezwykle istotna kwestia, jeśli chodzi o ochronę zdrowia i poprawę komfortu psychicznego pracowników oraz pacjentów szpitali. Nie należy bagatelizować tej kwestii, ponieważ regularne stosowanie środków dezynfekujących pozwala uniknąć wielu przykrych konsekwencji.Organizm chorej osoby jest o wiele bardziej podatny na działanie szkodliwych bakterii i wirusów, które mogą być przenoszone, np. na dłoniach pielęgniarek, które dotykają pacjentów. Sami pacjenci mogą również mieć kontakt z bakteriami dotykając często użytkowanych powierzchni, takich jak klamki czy poręcze.

Rodzaje preparatów do dezynfekcji szpitali

Wyróżnić można przede wszystkim dwa główne rodzaje preparatów do dezynfekcji. Pierwszą grupą produktów są preparaty do dezynfekcji ciała. Najczęściej stosuje się je do mycia dłoni. Są to preparaty na bazie alkoholu lub mydła antyseptyczne, które pozbawione są tego składnika.Inny rodzaj produktów to preparaty, które służą do dezynfekcji dużych powierzchni, takich jak podłogi czy schody. Oprócz alkoholu bardzo często posiadają one w składzie silne składniki chemiczne, które usuwają zabrudzenia.

Skuteczność środków do dezynfekcji

Środki do dezynfekcji wykazują bardzo dużą skuteczność bakteriobójczą, która została potwierdzona licznymi badaniami. Działają one przeciw większości bakterii gram-dodatnich oraz gram-ujemnych.Środki do dezynfekcji wykazują również działanie wirusobójcze, jednak jest ono znacznie mniejsze, niż w przypadku bakterii. Zależy ono przede wszystkim od rodzaju wirusów oraz ich struktury. Najbardziej podatne na działanie płynów do dezynfekcji są wirusy o strukturze osłonkowej.