Jak sprawdzić czy telefon ma simlocka, czyli zbadaj swój nowy sprzęt

Kupując telefon komórkowy na różnych aukcjach internetowych, często nie wiem nic o jego pochodzeniu. Sprzedawcy nie do końca mówią na ten temat prawdę, nierzadko też ukrywają wady urządzenia. Jeśli używany telefon zakupiony online wpadnie już w nasze ręce, warto sprawdzić kilka rzeczy, które pozwolą na sprawne i bezproblemowe użytkowanie.

Jak sprawdzić czy telefon ma simlocka?

Telefony używane, zazwyczaj te starsze modele lub sprowadzane z zagranicy, często posiadały simlocka. Było to kłopotliwe i wiązało się z dodatkowymi kosztami, ponieważ telefon z blokadą był nieużyteczny, a ściągnięcie zabezpieczenia było możliwe w specjalnych punktach. Jeśli ktoś nie jest pewny, czy jego telefon ma blokadę, najlepiej sprawdzić to za pomocą karty SIM od innego operatora. Wystarczy włożyć inną kartę i zobaczyć, czy telefon uruchomi się i nie pojawi się komunikat, że sieć jest niedostępna. Jeśli nie mamy takiej karty przy sobie, to można pożyczyć od znajomego, bądź kupić starter. Likwidacja simlocka kosztuje około 30 złotych, można też zrobić to samodzielnie za pomocą kodów, które najlepiej znaleźć na https://android.com.pl/. Na szczęście dziś już bardzo mała ilość aparatów posiada to zabezpieczenie, dlatego wpisywanie w wyszukiwarkę frazy „jak sprawdzić czy telefon ma simlocka” z roku na rok jest coraz rzadsze.

Podsłuch – sprawa częstsza, niż może się zdawać

Legalne podsłuchy zakładają odpowiednie służby, które w ten sposób tropią przestępców lub szpiegują podejrzanych. Inna sprawa, że amatorzy sprzętu detektywistycznego nierzadko na własną rękę próbują zakładać nielegalne podsłuchy. Najczęściej zagrożeni są właśnie posiadacze smartfonów. Aby sprawdzić, czy numer jest szpiegowany, wystarczy wpisać specjalne kody. Pierwszy z nich to *#21# – po wpisaniu go na klawiaturze telefonu można sprawdzić czy prywatne dane, adresy, lista znajomych oraz codzienne czynności nie wpadły w niepowołane ręce. Przestępcy mogą też sprawdzać finanse ofiary. Kolejny przydatny kod *#62# – pokaże on gdzie przekierowywane są połączenia, jeśli telefon znajduje się poza zasięgiem. Jeśli pokaże się numer poczty głosowej, to wszystko jest w porządku. Przydatnym kodem, który potrafi zlokalizować zagubiony lub skradziony telefon, jest numer IMEI. Działa nawet wtedy, kiedy w telefonie została zmieniona karta sim, dzięki niemu operator może określić jego położenie. Aby wygenerować ten ciąg cyfr, należy wpisać taki kod *#06#.

Jak sprawdzić czy telefon nie jest kradziony?

Kupując telefon z tak zwanej drugiej ręki, warto sprawdzić jego przeszłość. Najlepiej zrobić to za pomocą wspomnianego już wyżej numeru IMEI. Jest podany na pudełku i na baterii telefonu, można też skorzystać z wyżej podanego kodu. Z numeru IMEI można odczytać dużo przydatnych informacji oraz zablokować skradziony telefon. Jeśli chcemy mieć pewność, że aparat pochodzi z pewnego źródła, to sprzedawca powinien podać ten numer, który widnieje na opakowaniu lub z tyłu urządzenia. Jeśli mamy wątpliwości, to wygenerowany numer można sprawdzić na specjalnych stronach internetowych, które posiadają bazy danych. Jest to bezpieczna opcja, która może uchronić nabywcę przed konsekwencjami, jeśli zakupiony telefon był kradziony. Policja również posiada bazę danych i może taki telefon wytropić.

Warto sprawdzać, co kupujemy w sieci – tym bardziej, jeśli cena jest kusząca, a telefon posiada bardzo dobre parametry. Zbyt niska oferta za wysokiej klasy sprzęt może dać do myślenia, od razu w głowie powinna zapalić się czerwona lampka. Nie można być naiwnym, najlepiej kupować w sprawdzonych miejscach, aby nie mieć problemu z telefonem, nie sprawić sobie kłopotów i nie musieć zadawać sobie pytań typu „jak sprawdzić czy telefon ma simlocka?”.