Rękawiczki winylowe – dlaczego warto je wybrać?

Współcześnie w różnych dziedzinach życia wykorzystuje się wykonane z różnorodnych materiałów rękawiczki jednorazowe. Używane są dla ochrony rąk w szpitalach i innych placówkach służby zdrowia, salonach tatuażu, zakładach fryzjerskich i kosmetycznych. Używamy ich też w domu. Dlaczego warto wybrać te wykonane z winylu?

Typy rękawiczek, które można dziś kupić

Przede wszystkim warto przyjrzeć się nieco bliżej temu, jakie właściwie rękawiczki dostępne są obecnie na rynku. Najtańsze są zwykłe rękawiczki foliowe, które spotkać można w każdym sklepie spożywczym. Cechuje je jednak niewielka trwałość, przez co ich możliwe zastosowania są mocno ograniczone. Za szczególnie dobre uznaje się rękawiczki wykonane z nitrylu, które często wybierają fryzjerzy i przedstawiciele podobnych zawodów i które coraz powszechniej wykorzystywane są w służbie zdrowia. Ich wielką wadą jest niestety dość wysoka cena.

Najbardziej popularne są w dalszym ciągu rękawiczki wykonane z lateksu. Naturalny lateks jest jednak coraz częstszą przyczyną alergii i dlatego rękawiczki takie nie powinny być używane w zawodach, w których wymagany jest kontakt fizyczny z ludźmi. Ciekawą alternatywą są rękawiczki winylowe, które są niedrogie, dość wytrzymałe, dostępne są w różnych kolorach i nie powodują alergii.

Wytrzymałość rękawiczek jest bardzo ważna

Ważną cechą rękawiczek jest ich wytrzymałość i odporność na działanie szkodliwych czynników. To właśnie te cechy przekładają się na to, jak dobrą ochronę rękawiczki mogą zapewnić naszym dłoniom.

Różne dostępne na rynku typy rękawiczek wypadają w tym zestawianiu lepiej albo gorzej. Rękawiczki foliowe są szczególnie mało trwałe, a więc ilość ich potencjalnych zastosowań jest ograniczona. Bardzo trwałe są rękawiczki nitrylowe. Rękawiczki wykonane z lateksu dość szybko tracą swoje właściwości i często powinny być wymieniane. Najlepszym stosunkiem ceny do wytrzymałości cechują się rękawiczki winylowe.

Rękawiczki jednorazowe a troska o środowisko naturalne

Nie bez znaczenia jest również wpływ rękawiczek jednorazowych na stan środowiska naturalnego. W dzisiejszych czasach uwagę zwraca na to coraz większa liczba osób. Niestety żaden rodzaj nie jest dla środowiska obojętny.

Rękawiczki wykonane z winylu wypadają jednak pod tym względem całkiem nieźle. O wiele lepiej od rękawiczek foliowych, które rozkładając się, wydzielają sporo szkodliwych dla organizmów żywych substancji, czy rękawiczki nitrylowe, których czas rozkładu jest wyjątkowo długi.