Wanna czy kabina prysznicowa – co wybrać?

Wanna czy kabina prysznicowa? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, poczynając od ilości zajmowanej powierzchni, a kończąc na doznaniach użytkownika. Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę podczas urządzania łazienki? Czy może wybór jest oczywisty?

Zalety i wady wanny

Do zalet wanny niewątpliwie należy możliwość brania długich i gorących kąpieli. Trudno nie docenić tej formy relaksu – kąpiel to świetny sposób, żeby pozbyć się nagromadzonego stresu. W wannie można również bez problemu wziąć prysznic.

Z drugiej strony, wanna zajmuje dużą powierzchnię i tym samym nie zmieści się w niewielkiej łazience. Wanna może też stanowić znaczne utrudnienie w korzystaniu z łazienki dla dzieci, osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.

Elegancka kabina prysznicowa

Kabiny prysznicowe są bardziej ergonomiczne i łatwiej niż wanna wpasują się w niewielką przestrzeń. Ponadto kabinę prysznicową możemy wyposażyć w szereg akcesoriów i udogodnień, takich jak deszczownica prysznicowa czy brodzik z siedzeniem.

Dzięki deszczownicy prysznicowej możemy poczuć się jakbyśmy kąpali się w ciepłym deszczu, a poza tym nie musimy trzymać jej tak jak rączki prysznica. Kabinę prysznicową można wyposażyć również w natryski imitujące taflę wodospadu czy służące do hydromasażu.

Dopasuj do pomieszczenia

Wanna wolnostojąca lepiej wpasuje się do dużych pomieszczeń, natomiast zabudowana może wypełnić wnękę w niewielkiej łazience. Dysponując dużą przestrzenią, można również zdecydować się na wannę wpuszczaną w podłogę, jednak trzeba wziąć pod uwagę na przykład trudności w myciu takiego obiektu. Wanny mogą być bardzo ozdobne i stanowić istotny element wystroju łazienki.

Nowoczesne kabiny prysznicowe często nie muszą mieć brodzika, tylko znajdują się bezpośrednio na odpowiednio wyprofilowanej podłodze. Jest to kolejne udogodnienie dla użytkowników. Deszczownica prysznicowa i podobne akcesoria wymagają odpowiednio poprowadzonej instalacji, szczególnie jeśli nie chcemy, aby rurki od wody były widoczne.