Który alkohol szkodzi najbardziej na zdrowiu?

W polskim społeczeństwie pokutuje pewien mit, dotyczący tego, że są alkohole mniej lub bardziej szkodliwe dla zdrowia. Prawda natomiast jest taka, że każdy alkohol, który jest spożywany regularnie i w większych ilościach może przyczynić się do rozwoju choroby alkoholowej.

Skutki choroby alkoholowej dla organizmu

Nadmierne spożycie alkoholu wyrządza szkody przede wszystkim w funkcjonowaniu wątroby. Marskość wątroby jest w końcu jedną z głównych chorób, która kojarzy się z alkoholizmem. Alkohol może także przyczynić się do powstania anemii oraz chorób nowotworowych. Picie alkoholu zabronione jest kobietom ciężarnym, gdyż może doprowadzić do chorób płodu, wraz z zespołem FAS na czele. Poza tym, alkohol wywiera negatywne skutki w odwołaniu do zdrowia psychicznego. Nadmierne spożywanie substancji nisko bądź wysokoprocentowych związane jest z większym ryzykiem występowania psychozy, czy depresji. Dodatkowo, nie można zapominać o szkodach, jakie alkohol wywołuje w układzie pokarmowym. Alkoholicy często zmagają się z: biegunkami, refluksem żołądkowo – przełykowym, chorobami przyzębia, wzdęciami, żylakami przełyku i przewlekłymi nudnościami. Nadmierne spożywanie alkoholu obniża ogólną odporność organizmu.

Zwrócenie uwagi na szkodliwość alkoholu

Powyższe objawy somatyczne i psychiczne związane ze spożyciem alkoholu wyraźnie wskazują, że warto zwracać w polskim społeczeństwie większą uwagę na to, jak bardzo alkohol jest szkodliwy. Otóż, alkohol potrafi całkowicie wyniszczyć organizm człowieka, nie wspominając już o kontaktach z bliskimi i zdrowiu psychicznym. Im większe stężenie alkoholu w organizmie, tym większe ryzyko,
że będzie on bardziej szkodliwy. Nie można wobec tego dopuścić do rozwoju choroby alkoholowej, zwłaszcza u osób z grup ryzyka. Takie osoby powinny być stale kontrolowane. Alkoholizm, który się rozwija może zagrażać życiu osoby uzależnionej. Na szczęście, Polacy mają tego coraz większą świadomość. Trzeba wiedzieć, że zdrowiu może zaszkodzić każdy z alkoholi, niezależnie od zawartości procentowej.

Więcej informacji znajdą Państwo pod adresem: http://ograniczpicie.pl