Śruby – konwersja norm ISO/DIN/PN

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że najlepiej kupować elementy, które spełniają określone normy. Nie inaczej jest w przypadku śrub. Trzeba zaznaczyć, że określają je rozmaite standardy. W dzisiejszym wpisie dowiecie się najważniejszych informacji o normach ISO/DIN/PN. Kiedy przydaje się konwersja pomiędzy nimi? Jak to wszystko odbywa się od tak zwanej „kuchni”?

O czym mówią skróty ISO/DIN/PN?

Trzeba podkreślić, że nasz kraj ma swoje Polskie Normy, które są oznaczone skrótem PN. Warto wiedzieć, że za opracowanie standardów są odpowiedzialne organy techniczne, do których zaliczamy Komitety Zadaniowe, Rady Sektorowe oraz Komitety Techniczne. Normy PN są powszechnie dostępne. Trzeba zaznaczyć, że wszystkie normy zatwierdza zaś Polski Komitet Normalizacyjny. Niestety, obowiązują one tylko na terenie naszego kraju. U nas stosowane są również normy DIN. Są one stanowione przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Co ciekawe, stowarzyszenie – mające siedzibę w Berlinie – ma już ponad 100 lat. Nieco młodszą instytucją jest Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, która działa na rynku od 1947 roku. Stanowione przez nią normy ISO są najbardziej uniwersalne na całym świecie, ponieważ stowarzyszenie zrzesza 162 państwa. W tym gronie znajduje się także Polska. Dodamy tylko, że Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna posiada swoją siedzibę w Genewie.

Kiedy przydaje się konwersja norm?

Kiedy konwersja norm ISO/DIN/PN jest przydatna? Obecnie bardzo często dzieje się tak, że polskie firmy pracują z zagranicznymi podmiotami. Załóżmy, że osoby z Niemiec chcą zamówić z naszego sklepu śruby z łbem grzybkowym z podsadzeniem (zamkowe). Co zrobić, kiedy nie możecie dokładnie odczytać zamówienia? Może bowiem zdarzyć się tak, że Klient z Niemiec poda normę DIN 603. W takiej sytuacji przyda się konwersja. Biorąc pod uwagę Polskie Normy śruby z łbem grzybkowym z podsadzeniem (zamkowe) mają oznaczenie PN 82406. Wystarczy tylko użyć tabele, wpisać jedno znaczenie, aby szybko dowiedzieć się, jak to wszystko wygląda w innych standardach. Trzeba zaznaczyć, że konwersja może odbywać się na rozmaite sposoby. Nie jest ważne, jaka będzie wartość początkowa. Trzeba znać tylko jedno znaczenie, czyli normę ISO, DIN czy PN. Potem należy wpisać konkretne litery i cyfry, żeby zdobyć wiedzę na temat oznaczeń w pozostałych klasyfikacjach. Nie da się ukryć, że taka konwersja jest aktualnie coraz częściej stosowana. Ma ona bowiem zastosowanie w wielu rozmaitych branżach.